PoradyMoja mama nigdy nie wyrzuca popiołu z kominka. Oto do czego go używa

Moja mama nigdy nie wyrzuca popiołu z kominka. Oto do czego go używa

Podpowiadamy, jak wykorzystać popiół z kominka. Fot. Freepik
Podpowiadamy, jak wykorzystać popiół z kominka. Fot. Freepik

17.10.2023 21:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lubisz siedzieć jesienią i zimą przy kominku opalanym drewnem? Pamiętaj, że popiół, który w nim powstaje, nie musi lądować w koszu! Możesz zachować go i używać na wiele przydatnych sposobów. Oto jak wykorzystać popiół z kominka.

Kominek to nie tylko alternatywne źródło ciepła i klimatyczny element wyposażenia wnętrza. Możesz potraktować go również jako źródło cennego surowca, czyli popiołu. Ten odpad ze spalania drewna ma bardzo cenne właściwości i może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów. Podpowiadamy, jak go przechowywać i stosować.

Jak wykorzystać popiół z kominka?

Popiół z kominka możesz wykorzystać w swoim ogrodzie. Ten odpad ze spalania drewna (nigdy węgla!) może być stosowany m.in. jako nawóz lub środek chroniący rośliny przed szkodnikami oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Możesz stosować popiół od razu po wyjęciu go z kominka i przestudzeniu lub zachować go do późniejszego wykorzystania. Jeśli decydujesz się na to drugie rozwiązanie, umieść proszek w plastikowym worku lub wiadrze i ustaw w suchym miejscu. To bardzo ważne, by nie dostała się do niego wilgoć.

Jak wykorzystać popiół z kominka w swoim ogrodzie? Fot. Freepik
Jak wykorzystać popiół z kominka w swoim ogrodzie? Fot. Freepik

Dlaczego popiół to dobry nawóz?

Popiół możesz wykorzystać jako nawóz użyźniający ziemię. Zawiera ok. 35% wapnia, 10% potasu, 4% fosforu, 3% magnezu oraz wiele mikroelementów. Poza tym szybko ulega mineralizacji, więc jego składniki są dla roślin łatwo przyswajalne. Po prostu rozsyp popiół drzewny na grządkach, a odżywi rośliny. Ten sposób nawożenia jest polecany szczególnie przy uprawach krzewów owocowych, trawnika, a także roślin potrzebujących sporej ilości potasu. Należą do nich m.in. pomidory, ogórki oraz kalafior. Popiół możesz wykorzystać do odżywiania roślin również w inny sposób. Dodaj go do pryzmy kompostowej, by ją wzbogacić, a także przyspieszyć proces rozkładu materii organicznej.

Oto jak wykorzystać popiół z kominka z kompostowniku. Fot. Freepik
Oto jak wykorzystać popiół z kominka z kompostowniku. Fot. Freepik

Jak inaczej wykorzystać popiół z kominka w ogrodzie?

Jak wspomnieliśmy, popiół możesz wykorzystać również po to, by chronić swoje rośliny.

  • Ten niepozorny proszek świetnie sprawdza się jako środek odstraszający ślimaki. Rozsyp go wokół roślin narażonych na atak tych szkodników — będzie dla nich barierą nie do przejścia. Wszystko przez to, że ślimaki nie lubią poruszać się po sypkim podłożu.
  • Jeśli masz gruby popiół, wymieszaj go z korą i wykorzystaj do ściółkowania roślin na zimę. Solidna warstwa takiej mieszanki zabezpieczy korzenie przed mrozem. To pomoże wrażliwym gatunkom przetrwać bez szwanku najzimniejszy okres w roku.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także