PoradyLajfhakiDzięki temu kot nigdy nie wypadnie z balkonu. Proste rozwiązanie

Dzięki temu kot nigdy nie wypadnie z balkonu. Proste rozwiązanie

jak zabezpieczyć balkon dla kota, fot. Getty Images
jak zabezpieczyć balkon dla kota, fot. Getty Images

06.08.2023 17:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma co do tego wątpliwości, że koty chadzają własnymi drogami. Jeśli mamy balkon i zostawiamy otwarte drzwi, trzeba uważać, aby kot nam nie uciekł. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć balkon dla kota i mieć pewność, że zwierzak nie zrobi sobie krzywdy.

Koty to urodzeni obserwatorzy, dlatego tak bardzo lubią przesiadywać na parapecie i patrzeć na to, co dzieje się za oknem. Jeśli mamy balkon, to czworonogi mogą chodzić po jego balustradzie. Ta aktywność może okazać się dla nich niebezpieczna (chociaż mają przysłowiowe 9 żyć).

Zabawy na balkonie

Koty z natury nie lubią być zamykane w czterech ścianach. To urodzeni łowcy, ciekawscy świata i lubiący chodzić swoimi ścieżkami. Niektórzy właściciele wypuszczają swoich pupili do ogrodu lub na balkon. Jednak niezabezpieczona przestrzeń może stać się dla nich zagrożeniem (niezależnie od tego, na którym piętrze mieszkasz). Z parteru zwierzak może łatwo zeskoczyć i uciec, a nawet zostać potrącony przez samochód. Natomiast upadek z większej wysokości, może skończyć się kalectwem lub nawet śmiercią kota. To jest szczególnie niebezpieczne wtedy, kiedy futrzakowi włączy się instynkt i będzie chciał popędzić za myszą czy ptakiem. Mimo że mówi się, iż koty spadają zawsze na cztery łapy - w praktyce wygląda to nieco inaczej. Dlatego podpowiadamy, jak zabezpieczyć balkon dla kota. 

A low angle shot of a cat on the white wall with a window on the background
A low angle shot of a cat on the white wall with a window on the background

Jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Podstawową formą zapewnienia zwierzakowi bezpieczeństwa na balkonie jest specjalna siatka. Wyróżnia się ona dużą wytrzymałością na rozciąganie i odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz promieniowania UV. Oczka w takiej siatce powinny mieć szerokość od 2 do 4 cm. Taki rozmiar da pewność, że balkon będzie odpowiednio zabezpieczony, a kot ich nie sforsuje. To ważne, ponieważ przy większych oczkach kociak może się zranić lub próbować przez nie prześlizgnąć. Niektóre siatki dodatkowo wzmocnione są drutem. One wytrzymają wspinaczki kota i jego próby wydostania się. Dla tarasów umiejscowionych na dachu poleca się specjalne płytki plexi, które spokojnie można dociąć do potrzebnego rozmiaru. Obie te formy świetnie zabezpieczają balkon i taras przed wydostaniem się kociaka. Możesz dzięki temu być spokojny o swojego zwierzaka.

Small child sits on the balcony near the forged lattice and a table with flowerpots. A tabby cat sits next to him. High quality photo
Small child sits on the balcony near the forged lattice and a table with flowerpots. A tabby cat sits next to him. High quality photo
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także