PoradyLajfhakiLatem nie zostawiaj kota bez opieki. Oto jak skutecznie schłodzisz pupila

Latem nie zostawiaj kota bez opieki. Oto jak skutecznie schłodzisz pupila

jak ochłodzić kota, fot. Getty Images
jak ochłodzić kota, fot. Getty Images

22.07.2023 13:19

Zwierzaki, tak, jak my odczuwają wpływ wysokich temperatur. Mogą się przegrzać i odwodnić, dlatego trzeba o nie zadbać, aby nie stała im się krzywda. Podpowiadamy, jak ochłodzić kota latem.

Wiemy, jak upał może dać w kość. Nie zawsze nasz uparty zwierzak chce przebywać na macie chłodzącej. Dlatego przygotowaliśmy mini-poradnik, aby pomóc ci ochłodzić pupila w gorący dzień. Oto 6 naszych porad, które sukcesywnie możesz stosować wobec swojego kota.

Jak rozpoznać udar słoneczny u kota?

Jest kilka charakterystycznych symptomów, po których możemy od razu rozpoznać, że nasz koci pupil zaczyna dostawać udaru cieplnego. A latem naprawdę o to nietrudno. Do najczęstszych objawów, poza dyszeniem i gorączką (40 stopni), należą:

 • przyśpieszony oddech,
 • apatia i osowiałość,
 • napady drżenia,
 • mocno zaróżowione uszy, dziąsła i język,
 • utrata przytomności,
 • bezwiedne oddawanie moczu i kału.

Kiedy tylko zauważysz powyższe objawy u swojego kota - nie czekaj! Od razu zabierz go do najbliższego weterynarza.

A closeup of a totally relaxed and sleeping, adorable cat
A closeup of a totally relaxed and sleeping, adorable cat

Jak ochłodzić kota w upały?

Zebraliśmy, aż 6 praktycznych porad, dzięki którym uchronisz kota przed przykrymi konsekwencjami udaru cieplnego. Nie są one trudne do zastosowania. Te praktyki wzmocnią też waszą więź, bo kot zauważy, że mocno o niego dbasz. Oto najlepsze wskazówki.

 • Codzienne czesanie

Wyczesywanie włosów sprawia, że kot ma nieco mniej sierści i jest mu chłodniej. Czesz swojego czworonoga specjalnym grzebyczkiem. Możesz też w upał głaskać go mokrymi rękami, co również będzie pomocne.

 • Baw się z nim w cieniu

Jeśli twój kot wychodzi na podwórko to, postaraj się, aby przebywał w cieniu. Zachęć go do tego, choćby poprzez zabawę. W domu zapewnij mu cień zaciągając zasłony i żaluzje.

 • Nawadniaj go

Zwierzaki, jak i ludzie muszą się latem nawadniać. Dlatego zagwarantuj mu dostęp do świeżej wody w misce -  najlepiej postaw ich kilka w różnych miejscach.

 • Nie wypuszczaj go w dzień

Jeśli temperatura w dzień przekracza 30 stopni Celsjusza, nie wypuszczaj kota na zewnętrz! Poczekaj do zmierzchu, kiedy na dworze jest o wiele chłodniej. O świcie również jest przyjemniej, niż w południe.

 • Stosuj kremy do opalania

Może cię to zaskoczyć, ale na odsłonięte miejsca, możesz stosować u zwierzaka krem do opalania. Ochroni od zwierzaka przed poparzeniem.

 • Użyj kostek lodu

Daj kociakowi podczas zabawy kostki lodu, aby mógł sobie nimi rzucać. Ochłodzą go w upalny dzień. Możesz też wrzucić je do miski z wodą!

Teraz już wiesz, jak ochronić swojego kociego pupila przed udarem słonecznym!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także