PoradyLajfhakiJak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju? 1 trik podpowiedziała mi przedszkolanka

Jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju? 1 trik podpowiedziała mi przedszkolanka

Jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju fot. freepik
Jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju fot. freepik
08.06.2023 13:02

Nakłonienie dziecka do sprzątania pokoju to karkołomne zadanie, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze zbuntowanym nastolatkiem. Sprawdź, jak zachęcić dziecko do sprzątania pokoju.

Sprzątanie domu jest dla wielu dorosłych przykrym obowiązkiem, który należy systematycznie wykonywać. Dla dzieci sprzątanie też nie należy do przyjemnych zadań, ale pełni ważną funkcję w wychowaniu i uczy szacunku do rzeczy. Jednak nie musi być ono poprzedzane niepotrzebnymi kłótniami lub długimi i monotonnymi debatami.

Jak zachęcić dziecko do sprzątania?

Sposób ten polega na włączeniu muzyki, która — jak wszyscy wiemy —  "łagodzi obyczaje" i na pewno przyniesie zamierzony cel. Badania wykazują, że 94% ludzi ma pozytywnie odczucia podczas sprzątania przy muzyce. Natomiast 66% uważa, że słuchanie muzyki sprawia, że sprzątanie jest wtedy o wiele przyjemniejsze. Najczęściej słuchanymi gatunkami muzyki jest rock, pop oraz country, ale aż 52% badanych ma specjalną playlistę, którą słucha podczas wykonywania codziennych obowiązków. Muzyka oddziałuje nie tylko na dorosłych, ale też na dzieci i około 40% z nich chętniej sprząta przy muzyce. Warto dodać, że słuchanie muzyki uwalnia dopaminę, która poprawia samopoczucie oraz odwraca uwagę od wykonywanej czynności. Ciekawostką jest fakt, że często ruchy i szybkość sprzątania są koordynowane z tempem lub rytmem słuchanej muzyki. Dlatego, zamiast debatować z dzieckiem, włącz jego ulubioną piosenkę, a z pewnością oszczędzisz sobie nerwów.

Obraz

Dlaczego należy uczyć dzieci porządku?

Każdy wie, że posprzątany dom to najlepsze miejsce do wypoczynku oraz prawidłowego funkcjonowania. Warto dodać, że sprzątanie zmniejsza stres, stany lękowe i depresje, dlatego tak wiele osób traktuje je jako formę terapii. Czysty pokój poprawia też jakość snu oraz nastrój, jak również zwiększa poczucie kontroli. Nakładanie na dzieci obowiązków domowych adekwatnych do ich wieku jest niezbędnym czynnikiem dla prawidłowego rozwoju psychicznego. W efekcie potrafią one realizować postawione im zadania, co w późniejszym czasie przełoży się na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie oraz ich pewność siebie. Dlatego warto dostosować także muzykę do ich wieku. Z mniejszym dzieckiem można wypracować sposób polegający na włączeniu konkretnej melodii, która będzie oznaczała sprzątanie. Trochę większe mogą już same decydować jaką muzykę do sprzątania wybiorą. Natomiast nastolatki muszą wiedzieć, że sprzątanie powinno być wykonywane w konkretnym czasie i również same mogą wybierać odpowiednią playlistę. Warto, aby rodzice okazywali im wsparcie i poprzez pochwały mobilizowali ich do sprzątania.

A mother and a daughter feeling exhausted after cleaning home together
A mother and a daughter feeling exhausted after cleaning home together
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także