PoradyWidzisz odwróconą wycieraczkę? To znak, którego nie wolno ignorować

Widzisz odwróconą wycieraczkę? To znak, którego nie wolno ignorować

Jak złodzieje oznaczają domy? Warto to wiedzieć. Fot. Genialne.pl
Jak złodzieje oznaczają domy? Warto to wiedzieć. Fot. Genialne.pl

31.08.2023 10:07

Włamywacze są szczególnie aktywni w czasie wakacji, ale nie tylko. Warto wiedzieć, jak złodzieje oznaczają domy, by w razie czego powiadomić policję. Oto jak rozpoznać, że twój dom znalazł się na celowniku.

Przestępcy wykorzystują sprytne sztuczki, by dowiedzieć się, gdzie i kiedy warto się włamać. Co rusz zaczynają korzystać z innego systemu oznaczania pustych domów. Podpowiadamy, jakie elementy powinny sprawić, że w twojej głowie zapali się czerwona lampka. Niektóre pozornie błahe rzeczy mogą świadczyć o tym, że złodzieje mają twój dom na oku. Podpowiadamy, jakich sygnałów nie powinieneś ignorować.

Po co złodzieje oznaczają domy?

Złodzieje zwykle nie włamują się do domów na chybił trafił. Przygotowują się do tego, obserwując domy i mieszkania, sprawdzając nawyki mieszkańców, robiąc rekonesans, czy wewnątrz mogą znajdować się atrakcyjne łupy itd. Mają również system oznaczania domów, które warto okraść. Pozwala on szajkom, w których działa więcej osób, na sprawną komunikację. Pozostawiane przez złodziei znaki ułatwiają też sprawdzenie, czy domownicy wyjechali na dłuższy czas oraz czy przypadkiem nie wrócili tuż przed planowanym włamaniem. Warto wiedzieć, jak złodzieje oznaczają domy. Kiedy rozpoznasz zostawiony przez nich znak, powinieneś powiadomić policję, że w okolicy kręcą się przestępcy.

Jak złodzieje oznaczają puste domy? Fot. Freepik
Jak złodzieje oznaczają puste domy? Fot. Freepik

Jak złodzieje oznaczają domy, wykorzystując wycieraczkę?

Jednym z prostych sposobów oznaczania pustych domów przez złodziei jest odwracanie na drugą stronę wycieraczek leżących przed drzwiami. Dlaczego? To proste! Kiedy wrócisz do domu i zobaczysz, że wycieraczka jest odwrócona, od razu przełożysz ją na dobrą stronę. Dla przestępców będzie to jasny sygnał, że wróciłeś do domu. Jeśli odwrócona wycieraczka będzie leżała pod drzwiami przez dłuższy czas, złodzieje zyskają pewność, że domownicy wyjechali i wykorzystają tę wiedzę, by dokonać włamania.

Jak złodzieje oznaczają domy? Fot. Genialne.pl
Jak złodzieje oznaczają domy? Fot. Genialne.pl

Jak inaczej złodzieje oznaczają domy?

Przestępcy mają również inne, równie proste sposoby, by sprawdzić, czy kogoś przez dłuższy czas nie ma w domu.

  • Złodzieje wkładają kartkę między drzwi a futrynę. W pierwszej chwili może ona wyglądać na wiadomość, którą ktoś zostawił, nie zastawszy cię w domu. Jednak czy w dobie telefonów komórkowych i internetu ktoś tak jeszcze robi? Najczęściej kartka w drzwiach to znak, że twój dom znalazł się na celowniku. Kiedy otworzysz drzwi, papier wypadnie, co będzie znakiem, że wróciłeś do domu.
  • Przestępcy zaklejają dziurkę od klucza taśmą. Aby otworzyć drzwi, musisz ją odkleić. W ten sposób złodzieje dowiedzą się, że dom nie stoi już pusty.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także