PoradyLajfhakiOd września wracają u nas stare zasady. Dzięki nim moje dziecko ma motywację do nauki

Od września wracają u nas stare zasady. Dzięki nim moje dziecko ma motywację do nauki

jak zmotywować dziecko do nauki, fot. Freepik
jak zmotywować dziecko do nauki, fot. Freepik
02.09.2023 10:53

Z motywacją do uczenia się zwykle jest różnie. Zabawy z kolegami, bajki, smartfony i tablety skutecznie mogą odciągnąć pociechy od obowiązków. Oto jak zmotywować dziecko do nauki i budować przy tym jego zdrowe nawyki.

Dzieci źle reagują, kiedy są do czegoś zmuszane, wie to dobrze każdy rodzic. Jest wiele skutecznych technik motywujących, które zachęcą maluchy i starsze pociechy do sięgnięcia po książki bez krzyku, płaczu i narzekania. Oto ich lista.

Jak zmotywować dziecko do nauki?

To, czy dziecko będzie chętnie się uczyło, nie jest wynikiem jedynie jego ambicji i wrodzonej ciekawości, ale też wpływu środowiska i wzorców, jakie niesie z domu. Jest to niemałe wyzwanie — szczególnie, że dzieci mają wiele bodźców z zewnątrz. Problemem są nie tylko pobudki ze strony rówieśników, ale przede wszystkim nowinki technologiczne, które skutecznie odwracają młodych od nauki. Co zatem robić? Jest kilka technik, które pozwalają pomóc uczniom bardziej zmotywować się i skupić na nauce. Przede wszystkim należy zrozumieć indywidualne potrzeby i predyspozycje dziecka, a to wymaga rozmowy z pociechą. Pierwszą techniką, którą polecamy, jest ustalenie celów. Muszą być one skonkretyzowane i mierzalne, a dziecko musi widzieć sens w drodze do ich osiągnięcia, np. celem może być wyjazd językowy, zdobycie lepszej oceny na egzaminie lub stypendium naukowe.

Offspring Toddler Adolescene Cheerful Girl Happy Concept
Offspring Toddler Adolescene Cheerful Girl Happy Concept

Inne sposoby na zmotywowanie dziecka do nauki

Dobrą techniką jest też system nagród. Polega on na nagradzaniu pociechy za osiągane wyniki w nauce. Nagrody mogą być różne, nie tylko materialne w postaci pieniędzy, słodyczy czy drobnych upominków, ale również słowne lub w formie dodatkowej zabawy. Dzieci będą też chętniej się uczyć, jeśli będziemy dawać im przykład. Rodzice, którzy od małego uczą swoje pociechy, że rozwój i nauka są ważne i sami dbają o swoje wykształcenie, czytają książki, uczęszczają na kursy lub biorą udział w ciekawych projektach, zachęcą dzieci do robienia tego samego. Istotna jest też relacja z dzieckiem. Chętniej będzie się uczyć, jeśli będzie ona oparta na wsparciu, rozmowie i zaufaniu. Reprymendy i karanie za złe oceny oraz krytykowanie niczego dobrego nie wskórają. Trzeba też doceniać nawet małe sukcesy dzieci, będzie to dla nich dodatkową motywacją budującą poczucie własnej wartości.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także