PoradyZastanów się dwa razy. Też myśleli, że dziecko jest bezpieczne

Zastanów się dwa razy. Też myśleli, że dziecko jest bezpieczne

Czy rękawki pływackie są bezpieczne? Okazuje się, że nie zawsze. Fot. Freepik
Czy rękawki pływackie są bezpieczne? Okazuje się, że nie zawsze. Fot. Freepik

20.08.2023 11:23, aktual.: 20.08.2023 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu rodziców nie wyobraża sobie, by ich pociechy bawiły się w wodzie bez dmuchanych rękawków. Wszystko w imię bezpieczeństwa! Ale czy rękawki pływackie rzeczywiście są bezpieczne? Okazuje się, że w pewnych sytuacjach mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pomagają utrzymać się dziecku na wodzie, a więc muszą być bezpieczne, prawda? Okazuje się, że nie do końca. Instruktorzy pływania ostrzegają przed używaniem rękawków pływackich u małych dzieci. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się założyć je maluchowi. Przerażający filmik (poniżej artykułu) jednego rodzica jest wymowny.

Czy rękawki pływackie są bezpieczne?

Choć z założenia mają poprawiać bezpieczeństwo i chronić przed utonięciem, rękawki pływackie nie zawsze są bezpieczne. Specjaliści ostrzegają, że stosowanie ich u niemowląt do 1. roku życia może mieć opłakane skutki. Takie maluchy nie mają jeszcze dobrze wykształconych stawów barkowych, więc stosowanie tych popularnych pomocy pływackich może doprowadzić do groźnych powikłań. Poza tym małe dzieci, nawet w rękawkach, nie są w stanie utrzymać głowy nad wodą. W efekcie przez większość czasu mają zanurzone usta (a czasem również) nos, co może doprowadzić do zakrztuszenia się wodą. Aby tego uniknąć, maluchy kładą się na wodzie, ale dla wielu z nich nie jest to wygodna pozycja. Wszystko to sprawia, że zamiast dobrą zabawą, przebywanie w wodzie jest dla nich męczarnią.

Czy rękawki pływackie są bezpieczne? Fot. Freepik
Czy rękawki pływackie są bezpieczne? Fot. Freepik

Czy rękawki do pływania mogą spaść z ramion?

Jak wspomnieliśmy, rękawki nie są wskazane dla dzieci poniżej 1. roku życia. Oznacza to, że po ukończeniu 12 miesięcy można je stosować. Instruktorzy pływania radzą jednak nawet wtedy podchodzić do tego sprzętu ze sporą dozą ostrożności. Ich zdaniem lepiej jest oswajać dziecko z wodą i uczyć je prawidłowych zachowań, zamiast wpajać mu, że zawsze może polegać na pomocach. Kiedy maluch będzie przyzwyczajony do tego, że zawsze chronią go rękawki, może nie potrafić zareagować, gdy np. rozszczelnią się i wyleci z nich powietrze. Rękawki mogą też spaść z ramion, kiedy rzucasz dziecko do wody, o czym przekonał się jeden rodzic. Filmik poniżej niech będzie tego dowodem. Jak zatem korzystać z rękawków? Eksperci radzą, by robić to okazjonalnie, na przykład gdy w czasie wodnej zabawy chcesz przez chwilę odpocząć od asekurowania malucha lub dać mu kilka minut swobody.

Jak uczyć malucha pływać?

Instruktorzy są zgodni, że im wcześniej zaczniesz oswajać dziecko z wodą i uczyć pływać, tym lepiej. Maluchy do 8. miesiąca życia utrzymują zdolność wstrzymywania oddechu, gdy znajdują się pod wodą (wykształcają ją w czasie życia płodowego). Warto to wykorzystać. Niektórzy rodzice zaczynają chodzić z dziećmi na basen już po ukończeniu 3. miesiąca życia. Dzięki temu ich pociechy zachowują odruchy poruszania się w wodzie, a w przyszłości szybciej uczą się pływać. Bez względu na to, w jakim wieku zabierzesz dziecko na basen, pamiętaj, że  musi mieć czas, by poznać nowe otoczenie. Nie wskakuj z nim od razu do dużej niecki. Zacznij od zabawy w brodziku, a dopiero po jakimś czasie przejdź z nim do basenu.

Jak prawidłowo stosować rękawki pływackie? Fot. Freepik
Jak prawidłowo stosować rękawki pływackie? Fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także