PoradyLajfhakiJak zniechęcić natrętnego adoratora? Padnij trupem

Jak zniechęcić natrętnego adoratora? Padnij trupem

jak zniechęcić adoratora, fot. Getty Images
jak zniechęcić adoratora, fot. Getty Images
18.10.2023 08:27

Samice żab są bardziej inteligentne, niż myślisz. Te gady wypracowały sobie pewne zachowanie, które ma zniechęcić niechcianego adoratora. Jeśli czują zagrożenie, udają martwe, by przestał się nimi interesować. Nie jest to jedyny powód takiego zachowania.

Większość naukowców mówi, że samice żab są bierne na działania ze strony samców w okresie godowym. Poniższe badania skutecznie obalają ten mit. Skupimy się na żabie trawnej, która nie pozwala, by jakiś inny osobnik przejmował nad nią kontrolę i sama decyduje o tym, czy chce być kryta.

Żabi sposób, by zniechęcić adoratora

Każdej wiosny rozpoczyna się sezon godowy u żab. Zbierają się one w duże grupy i rozpoczynają wybór partnerów do przedłużenia gatunków. Samce rywalizują ze sobą i często wykonują tzw. kule godowe. Kilka samców otacza samicę (czasami jest ich nawet sześciu) i przylega do niej, bez zbytecznego poznawania się. Samica może czuć się wykończona niekończącą się kolejką adoratorów, a odtrącanie ich nie zawsze przynosi skutek. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego jak paść trupem i udawać martwą. Żaby naprawdę tak robią!

Obraz

Samice mogą ponieść śmierć w okresie godowym!

Żaby prowadzą samotniczy tryb życia, z wyjątkiem dwóch tygodni na wiosnę, gdy dochodzi do okresu godowego. Samiec ma na swoich kciukach kolce, które wykorzystuje do pochwycenia samicy (ona najczęściej ma już kilku adoratorów). W tym momencie żaba jest przyszpilona do sześciu osobników, którzy ją ranią. Dodatkowo odcinają jej dopływ powietrza i często przygniatają własnym ciężarem ciała.

Obraz

Eksperyment, który wprawił badaczy w osłupienie

Doktor Dittrich postanowił przewieźć do laboratorium kilka dzikich żab i sprawdzić jak się zachowują. Zainstalował kamerę w zbiornikach i zostawił je w spokoju. To, co ujrzał na nagraniu, wprawiło go w osłupienie. Samiec ciągnął martwą żabę, a gdy ta nie wykazała żadnych oznak życia, odpłynął. Po chwili samica ponownie ożyła i odeszła w swoją stronę. Okazało się, że jedna trzecia żab w laboratorium sfingowała swoją śmierć, by uniknąć krycia. Inne ciekawe zjawisko, to moment gdy żaby wydawały dźwięki, które były zgoła podobne do tych uwalnianych przez samce, gdy są w trakcie pojedynku. Czy miało to na celu zmylenie partnerów? Najprawdopodobniej tak.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także