DIYMoja babcia nie wyrzuca chleba. Robi z niego nawóz na wiosnę do ukorzeniania roślin

Moja babcia nie wyrzuca chleba. Robi z niego nawóz na wiosnę do ukorzeniania roślin

Moja babcia nie wyrzuca chleba. Robi z niego nawóz na wiosnę do ukorzeniania roślin

23.03.2023 11:41

W domu każdego z nas zdarza się, że zostają resztki chleba. Tradycja nakazuje, aby ich nie wyrzucać. Coś w tym jest, ponieważ stary chleb świetnie sprawdza się w ogrodnictwie. Patent na jego wykorzystanie znały już i stosowały nasze babcie. Zobacz, jak zrobić z niego nawóz do roślin!

Suche kromki chleba z powodzeniem można wykorzystać w ogrodnictwie. Tego typu nawóz sprawdza się szczególnie dla roślin kwasolubnych. Podlewać nim można wrzosy, azalie, hortensje i magnolie. Tak odżywione sadzonki szybciej się ukorzeniają i rosną zdrowe.

Przepis naszych babć na nawóz z chleba

Czerstwy chleb często zalega w domu. Jeśli nie ma na nim pleśni, można przeznaczyć go na nawóz do ogrodu.  Wiedziały o tym już nasze babcie, które wykorzystują ten przepis od lat.  Do jego wykonania potrzebne jest wiadro, bawełniana szmatka lub gaza, dużo suchego chleba i sitko.

Najpierw włóż chleb do wiadra i zalej przegotowaną wodą. Następnie przykryj je szczelnie szmatką i zostaw na tydzień w ciepłym miejscu. Po tym czasie przemieszaj zawiesinę tak, by rozpadły się wszystkie kawałki pieczywa. Gdy to nastąpi, przelej nawóz przez sitko i wlej do konewki.

Nawóz z suchego chleba Fot. YouTube/ Dobre rady
Nawóz z suchego chleba Fot. YouTube/ Dobre rady

Nawóz chlebowy do roślin

Nawóz z chleba to tani i domowy trik na skuteczne nawożenie roślin. Sprawdza się w pielęgnacji sadzonek, które są bardzo delikatne i odżywianie ich chemicznymi nawozami mogłoby im zaszkodzić. Chlebowy nawóz jest o wiele  łagodniejszy. Działa przyspieszająco, dzięki czemu proces ich ukorzeniania się, jak też sam wzrost przebiegają znacznie szybciej. Nawożenie taką miksturą jest banalne! Wystarczy na początku podlać podłoże sadzonek. Kiedy ziemia zrobi się odpowiednio mokra, można zacząć je nawozić. Na jedną sadzonkę stosuje się łyżkę nawozu — pierwszy raz zaraz po pojawieniu się liści, a potem po upływie 3 dni. 

Obraz

Co zrobić, żeby sadzonka szybciej się ukorzeniała?

Aby sadzonka szybciej się ukorzeniała, należy zadbać o odpowiednie warunki wzrostu. Należy pamiętać, aby dostarczyć jej odpowiednią ilość wody i składników odżywczych. Oto kilka porad, jak to zrobić.

  1. Wybierzodpowiednią glebę: sadzonka potrzebuje podłoża o odpowiedniej konsystencji i współczynniku pH. Możesz użyć mieszanki z torfu, perlitu i wermikulitu, która będzie lekka i dobrze przepuszczająca wodę.
  2. Przygotuj sadzonkę przed wsadzeniem do ziemi. Delikatnie usuń z niej nadmiar gleby i przycięte korzenie. Możesz także użyć stymulatora, aby przyspieszyć proces ukorzeniania.
  3. Zapewnij odpowiednią wilgotność gleby. Powinna być wilgotna, ale nie mokra. Regularnie podlewaj sadzonkę, aby ziemia nie wyschła, ale unikaj przelania. Może to prowadzić do zgnicia korzeni.
  4. Unikaj przenoszenia sadzonki. Przesadzanie może spowodować uszkodzenie korzeni i opóźnić proces wzrostu. Poczekaj z tą czynnością, dopóki nie pojawi się znaczna ilość nowych korzeni.

Darmowy i naturalny nawóz do roślin. Rośliny rosną jak szalone, a Ty płacisz za niego 0 zł!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także