PoradyMoja mama robi jedną rzecz po podlaniu skrzydłokwiatów. Nowe pąki trudno zliczyć!

Moja mama robi jedną rzecz po podlaniu skrzydłokwiatów. Nowe pąki trudno zliczyć!

Wyjaśniamy, jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu. Fot. Freepik
Wyjaśniamy, jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu. Fot. Freepik
12.10.2023 08:51

Pięknie wygląda, a do tego oczyszcza powietrze. Skrzydłokwiat to roślina, którą warto mieć w swoim domu. Trzeba jednak odpowiednio o nią dbać. Podpowiadamy, jakich błędów unikać i jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu.

Skrzydłokwiat ze swoimi pięknymi, mlecznymi kwiatami i okazałymi liśćmi prezentuje się zjawiskowo. Mało tego jest bardzo przydatny, ponieważ usuwa z powietrza toksyny takie jak: formaldehyd, ksylol, toluol, benzol czy trójchloroetylen. Aby cieszyć się tą rośliną i jej właściwościami przez długi czas, warto wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać i jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu. Błędy w pielęgnacji mogą skutkować zahamowaniem kwitnienia, a nawet zmarnowaniem kwiatka.

Jak podlewać skrzydłokwiat?

Odpowiednie nawodnienie skrzydłokwiatu jest bardzo ważne. Ponieważ jest rośliną tropikalną, kwiat ten lubi wilgotne powietrze. Właśnie dlatego powinieneś zraszać jego liście. Bardzo uważaj natomiast przy podlewaniu. Nie używaj zimnej i  twardej wody, ponieważ może to skutkować pojawieniem się na liściach brązowych plam. Stosuj wodę filtrowaną lub przegotowaną i odstaną, koniecznie o temperaturze pokojowej. Nawadniaj kwiaty regularnie, kiedy ziemia w doniczce lekko przeschnie, ale dbaj o to, by korzenie nie były zanurzone w wodzie. Po podlewaniu zawsze usuwaj jej nadmiar z podstawka. W przeciwnym razie korzenie zaczną gnić. Zbyt duża wilgotność podłoża może również doprowadzić do pojawienia się w doniczce pleśni.

Jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu? Fot. Freepik
Jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu? Fot. Freepik

Jak jeszcze dbać o skrzydłokwiat?

Przede wszystkim skrzydłokwiat potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Nie lubi półcienia, dlatego musisz ustawić go w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Przesadzaj kwiat wiosną każdego roku, stosując przy tym ziemię żyzną, próchniczą, przepuszczalną i kwaśną. Dbaj także o regularne zasilanie rośliny substancjami odżywczymi. Jeśli nie chcesz korzystać ze sklepowych specyfików, powinieneś wiedzieć, jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Poniżej prezentujemy sprawdzony przepis.

Oto jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Fot. Freepik
Oto jak zrobić domowy nawóz do skrzydłokwiatu. Fot. Freepik

Jak zrobić nawóz do skrzydłokwiatu?

Domowe nawozy są tanie, naturalne, ale równie skuteczne jak te ze sklepu. Tak jest również z odżywką dla skrzydłokwiatu. Zrobisz ją, wykorzystując tylko 2 składniki: wodę i drożdże. Wszystko zajmie kilka sekund. Weź kostkę drożdży (100 g) i rozpuść je w 10 l ciepłej, ale nie gorącej wody (jeśli nie potrzebujesz tak dużo, proporcjonalnie zmniejsz ilość składników). Wymieszaj miksturę dokładnie, odstaw na godzinę, a następnie podlej skrzydłokwiat. Stosuj nawóz regularnie (co 2 tygodnie przez cały sezon wegetacyjny), a szybko zobaczysz efekty. Roślina będzie wypuszczać mnóstwo dorodnych liści i kwiatów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także