PoradyLajfhakiKiedy krocionogi wpełzają na elewację, to szybko zaczynam działać. Pomaga produkt z szafki

Kiedy krocionogi wpełzają na elewację, to szybko zaczynam działać. Pomaga produkt z szafki

Jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii, fot. gettyimages/genialne
Jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii, fot. gettyimages/genialne
12.06.2023 15:46

Można je spotkać w ogrodzie, wokół domów, na trawniku, a nawet w piwnicach. Stworzenia te nie są raczej przyjemne dla naszego oka i wiele osób uważa je za szkodniki. Podpowiadamy, jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii.

Krocionogi są małymi stawonogami. Wydawałoby się, że są niepozorne i nieszkodliwe. Jednak one mają swoją broń, którą używają do odstraszania innych zwierząt. Co zrobić, kiedy zagoszczą w naszym otoczeniu?

Czym są krocionogi?

Krocionogi są przedstawicielami rodziny stawonogów. Są niewielkich rozmiarów (mierzą zaledwie od 2 do 47 mm). Wyróżniają się wydłużonym i walcowatym ciałem. Pokryte jest ono twardym pancerzem. Kiedy wyczują zagrożenie zwijają się w kłębek i udają, że są martwe. Można je znaleźć we wgłębieniach, szczelinach lub jamkach wygrzebanych w ziemi. Okazuje się, że krocionogi w chwili zagrożenia wydzielają brzydko pachnącą substancję, w której składzie znajduje się cyjanowodór, a także kwas solny. Robią to w celu pozbycia się ze swojego otoczenia pająków, mrówek czy drapieżnych owadów. Ta ciecz uwalniana przez krocionogi, w niewielkich ilościach jest całkowicie bezpieczna dla człowieka. Jednak dłuższy kontakt z nią może wywołać duszności i problemy skórne. Dlatego tych stworzeń nie należy dotykać gołą ręką. Jeśli jednak dojdzie do kontaktu, niezwłocznie należy umyć ręce.

Jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii, fot. gettyimages
Jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii, fot. gettyimages

Jak zwalczyć krocionogi?

Stawonogi lubią wilgoć (podobnie jak rybiki). Dlatego, jeśli w domu nie masz problemów z nadmierną wilgocią, to  krocionogi w nim nie zagoszczą. Do zwalczania tych insektów najczęściej stosuje się chemiczne środki. Spryskuje się nimi wejścia do budynków oraz miejsca, gdzie ściany łączą się z podłogą. Poza domem rozprowadza się chemię na ścianach budynku nawet do metra wysokości i na szerokość 2 m. Można zastosować też inne sposoby zwalczania krocionogów.

Jak pozbyć się krocionogów bez chemii?

Środki chemiczne są najskuteczniejszą metodą walki z krocionogami. Ale w ogrodzie możesz też przygotować pułapki na te stworzenia. W dołkach umieścić resztki roślin (ziemniaki lub marchew) - one przyciągną krocionogi.  Odczekaj tydzień, a po tym czasie wyjmij zawartość i zutylizuj (najlepszą opcją będzie spalenie). Dobre rezultaty przynoszą też opryski z octu lub posypywanie gleby środkiem owadobójczym.

Jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii, fot. gettyimages
Jak zwalczyć krocionogi bez użycia chemii, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także