PoradyJaki żywopłot najszybciej rośnie? Te rośliny warto zasadzić w ogrodzie

Jaki żywopłot najszybciej rośnie? Te rośliny warto zasadzić w ogrodzie

Jaki żywopłot najszybciej rośnie? fot. Getty Images
Jaki żywopłot najszybciej rośnie? fot. Getty Images
Manuel

01.04.2023 08:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chodzi o żywopłoty to liczba roślin, z jakich możesz taki mieć, jest zaskakująco dużo. Podpowiemy ci, jaki żywopłot najszybciej rośnie, które rośliny zimozielone i liściaste się najlepiej na niego nadają.

Jaki żywopłot najszybciej rośnie? Które krzewy wybrać?

Większości osób zależy na żywopłotach, które szybko rosną i są zielone przez cały rok, niezależnie od pogody. Te ostatnie nazywa się zimozielonymi, co chyba nie trzeba tłumaczyć. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, zaliczają się do nich nie tylko żywopłoty z roślin iglastych. Są także żywopłoty liściaste, które jesienią i zimą nie stracą swojego listowia. Skupimy się tutaj na zaprezentowaniu kilku najdogodniejszych zdaniem większości ogrodników opcji iglastych i liściastych, cały czas mając na uwadze szybkość ich wzrostu.

Cyprysiki

Cyprysik to zdaniem wielu ogrodników najlepszy możliwy wybór na szybko rosnący, zimozielony żywopłot z drzewek iglastych. W ciągu 12 miesięcy w sprzyjających warunkach może urosnąć on nawet o 50 centymetrów. Jest to dokonanie naprawdę imponujące i wyróżniające go na tle reszty. Cyprysiki mają jasnozielone igły, które są gęste i bardzo dobrze się prezentują. Krzewy te można bezproblemowo przycinać i dowolnie kształtować (same cięcia wręcz wzmacniają roślinę, choć dobrze jest się ograniczyć z nimi do okresu kwiecień-wrzesień).

jaki żywopłot najszybciej rośnie, fot. freepik
jaki żywopłot najszybciej rośnie, fot. freepik

Berberys Thunberga

To dobry wybór dla tych, którzy chcą mieć żywopłot, przez który nikt się raczej nie przedostanie (a przynajmniej nie bez poważnych skaleczeń. Jego pędy pokryte są kolcami). Zarazem berberys Thunberga jest pięknym krzewem o intensywnym, czerwonym kolorze. Zależnie od odmiany dorasta do dwóch metrów (m.in. „Carmen”, „Golden Ring”, „Kelleris”) lub 1-1,5 metra (m.in. „Erecta”, „Maria”, „Orange Sunrise”). Bardzo dobrze znosi cięcia, więc nadaje się także na żywopłot formowany. Berberys Thunberga jest odporny na mróz, a jesienią i zimą zdobią go owoce.

Tuja zachodnia „Brabant”

Tuje to od lat jedne z najpopularniejszych krzaków na żywopłot. Jeśli zależy ci na szybkim wzroście, to warto wybrać odmianę brabant. W ciągu roku zyskuje ona zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu cm (maksymalnie 30 cm). Nie są to może imponujące osiągi, ale za to krzew ten jest bardzo łatwy i niewymagający w uprawie. Co więcej, jest też odporny na wszelkiego rodzaju choroby. Jedyną jego wada jest jego naturalna niewielka gęstość gałązek. Można łatwo to zmienić, dokonując jego regularnego przycinania.

Zobacz nasz filmik: 10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także