PoradyWyjmij z kuchennej szafki i posyp mrowisko. Mrówki z ogrodu wyniosą się same

Wyjmij z kuchennej szafki i posyp mrowisko. Mrówki z ogrodu wyniosą się same

Jak usunąć mrowisko? fot. genialne.pl
Jak usunąć mrowisko? fot. genialne.pl
Manuel

29.03.2023 08:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pogoda za oknem zaczyna powoli cieszyć, ale wraz z nią, jak co roku pojawiają się w grodzie problemy, którymi trzeba się zająć. Pokażemy ci, jak usunąć mrowisko domowymi, naturalnymi sposobami, które w dodatku są niedrogie.

Dlaczego powinienem usunąć mrowisko w ogrodzie?

Mrówki mogą wydawać się niegroźne, ale prawda jest tak, że gdy jest ich za dużo, to mogą wyrządzić ci wiele szkód. Odpowiedzialne są m.in. za:

  • uszkadzanie korzeni, bulw i kłączy roślin,
  • niszczenie pąków i kwiatów;
  • przesuszanie gleby poprzez tworzenie korytarzy (choć w tym przypadku ich działalność może być też korzystna, bo spulchniają ziemię. Wszystko zależy od okoliczności i natężenia ich ruchu);
  • niszczenie też po prostu trawnika - kopce nie wyglądają raczej zbyt estetycznie i nie są powodem do chluby.

Z wymienionych wyżej powodów kopce należy usuwać, jak tylko się pojawią. Najlepiej jest przy tym nie stosować silnych chemicznych środków, bo mogą się one bardzo łatwo roznieść po całym ogrodzie i zaszkodzić twoim roślinom. Lepiej więc działać naturalnymi metodami. Tym bardziej że są one także po prostu bardziej humanitarne. Po co masz zabijać jakiekolwiek żywe stworzenia skoro, zamiast tego możesz je zmusić do zmiany miejsca zamieszkania.

Jak usunąć mrowisko, fot. freepik
Jak usunąć mrowisko, fot. freepik

Jak usunąć mrowisko w ogrodzie domowymi, naturalnymi sposobami?

Oto najskuteczniejsze metody:

Sól

Jednym z najprostszych, najtańszych i zarazem najskuteczniejszych metod jest użycie obfitej ilości soli kuchennej. Wystarczy, że posypiesz nią kopiec (dobrze jest przy tym skupić się na wejściach do niego), a mrówki po paru dniach powinny go całkowicie opuścić. Zwyczajnie nie będą chciały żyć w takich warunkach, a ty zaznasz upragnionego spokoju od nich.

Cynamon

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz stosować soli albo po prostu należysz do osób, które ze względów zdrowotnych zrezygnowały z jej używania w kuchni, to dobrym zamiennikiem będzie tutaj cynamon. Co prawda ta opcja wyjdzie cię nieco drożej i w zależności od skali problemu z mrówkami możesz potrzebować nawet i kilka paczek cynamonu. Sposób postępowania jest tutaj taki sam - posyp cynamonem kopiec, skupiając się na wejściach do niego. Skutecznie przepędzi on mrówki, nie zabijając ich.

Sadzimy lawendę, tymianek i miętę polną

Jeżeli zależy ci na trwałym rozwiązaniu, to powinieneś rozważyć zasadzenie w newralgicznych punktach ogrodu lawendy, tymianku lub mięty polnej. Mrówki zdecydowanie nie lubią tych roślin i zawsze starają się trzymać od nich z daleka. Sama ich obecność może sprawić, że zdecydują się swój dom ulokować raczej u twojego sąsiada, niż u ciebie.

Zobacz nasz filmik: 10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także