PoradyLajfhakiKolor i rodzaj bukietu mają jednoznaczne przesłanie. Nowożeńcy mogą mieć kwaśne miny

Kolor i rodzaj bukietu mają jednoznaczne przesłanie. Nowożeńcy mogą mieć kwaśne miny

Kwiaty na ślub. Fot. GettyImages
Kwiaty na ślub. Fot. GettyImages

14.04.2023 10:45, aktual.: 14.04.2023 17:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwiaty dawane w prezencie ślubnym nie powinny być przypadkowe. Niewłaściwy dobór roślin może nie tylko urazić młodych, ale również przynieść im pecha. Podpowiadamy, czym kierować się, by bukiet na ślub był piękny i niósł pozytywne przesłanie świeżo upieczonym małżonkom.

Kwiaty mają swoją symbolikę, o której nie wolno zapominać, kiedy chcemy podarować je komuś w prezencie. Istnieją również niepisane zasady dotyczące tego, jakie kwiaty wypada, a jakich nie wypada dawać przy konkretnej okazji. Nie inaczej jest w przypadku ślubów. Wybierając rośliny do bukietu, który podarujemy pannie młodej, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Te kwiaty na ślub nie pasują lub przynoszą pecha

Pierwsza zasada dotycząca kupowania kwiatów na ślub dotyczy ich koloru. Poważną gafą byłoby podarowanie pannie młodej roślin o czerwonych pąkach. Ta barwa symbolizuje miłość namiętną i romantyczną, więc jest przeznaczona dla kochanków. Należy również unikać roślin uznawanych za pogrzebowe. Zaliczają się do nich chryzantemy, kalie oraz mieczyki. Z kolei za pechowe dla nowożeńców uważa się cyklameny oraz hiacynty. Pierwsze symbolizują rozstanie, a drugie są wyrazem niszczącej związek zazdrości. Co ważne, z okazji ślubu należy dawać tylko kwiaty cięte. Rośliny doniczkowe jako podarunek dla młodych byłyby dużym nietaktem (chyba że państwo młodzi zasygnalizowali, iż ucieszyłby ich taki prezent).

Czerwone kwiaty na ślub to poważna gafa. Fot. Getty I
Czerwone kwiaty na ślub to poważna gafa. Fot. Getty I

Jakie kwiaty na ślub wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, należy postawić na kwiaty cięte. Ważne jest również, by bukiet był utrzymany w jasnych, stonowanych barwach. Dzięki temu będzie dobrze komponował się z suknią panny młodej i stanie się symbolem czystości oraz niewinności. Dobrym wyborem na ślub będą piwonie oraz dalie, które symbolizują radość i miłość do życia. Subtelne i budzące zachwyt konwalie wskazują na wierność i piękno. W ślubnym bukiecie z powodzeniem mogą znaleźć się również lilie. Należy jednak pamiętać, że te eleganckie kwiaty są silnym alergenem i nie każda panna młoda może się z nich ucieszyć.

Kwiaty na ślub powinny mieć jasne kolory. Fot. Getty Images
Kwiaty na ślub powinny mieć jasne kolory. Fot. Getty Images

O czym należy pamiętać, kupując kwiaty na ślub?

Zasady komponowania bukietów na ślub dotyczą nie tylko doboru odpowiednich kwiatów. Ważna jest również ich liczba. Powinna być nieparzysta (bukiety z parzystą liczbą roślin są przygotowywane na pogrzeby). Najlepiej byłoby umieścić w wiązance przynajmniej 7 łodyg. Co ważne, nie należy psuć kompozycji dużą liczbą ozdób oraz sztucznych dodatków. Naturalne i proste bukiety są bardziej eleganckie i podkreślają podniosły charakter uroczystości.

Jak dawać bukiet ślubny?

Ślubna etykieta jest bardzo skomplikowana i obejmuje w zasadzie każdą okoliczność. Nie omija również wręczania bukietów. Zasad, o których należy pamiętać, by nie popełnić gafy, jest kilka.

  • Bukiet wręczamy pannie młodej tylko w czasie składania życzeń.
  • Kwiaty daje mężczyzna lub kobieta.
  • Rośliny powinny być ustawione koronami do góry.
  • Składając życzenia, trzymamy kwiaty w lewej ręce. Dopiero po gratulacjach i uściśnięciu dłoni nowożeńców należy przełożyć je do prawej dłoni, a następnie wręczyć.
Kwiaty na ślub należy dawać w odpowiedni sposób. Fot. Getty Images
Kwiaty na ślub należy dawać w odpowiedni sposób. Fot. Getty Images

Domowe sposoby, które przedłużą życie nie tylko walentynkowych kwiatów

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także