PoradyLajfhakiTych roślin nie trzymaj w sypialni. To gwaranty bezsenności i problemów z oddychaniem

Tych roślin nie trzymaj w sypialni. To gwaranty bezsenności i problemów z oddychaniem

Kwiaty w sypialni to nie tylko ozdoba. Pomagają one również dotlenić pomieszczenie, a to korzystnie wpływa na dobry sen. Niestety są też takie, których nie powinniśmy tam trzymać Oto jakie rośliny nie nadają się do sypialni. Jeśli je masz, od razu wynieś z pokoju!

jakie rośliny nie nadają się do sypialni, fot. Freepik
jakie rośliny nie nadają się do sypialni, fot. Freepik

Kiedy odpoczywamy, to rośliny "biorą się do pracy". Produkują w nocy tlen, oczyszczając powietrze i je nawilżając. Są też kwiaty, które mogą być dla nas szkodliwe. Ta lista to mała podpowiedź, jakich nie trzymać w sypialni.

Jakie rośliny nie nadają się do sypialni?

Większość kwiatów doniczkowychkorzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Nie tylko cieszą oko, ale też wpływają dobrze na powietrze w sypialni, dotleniając nas i ułatwiając zasypianie. Niestety jest też druga strona medalu. To grupa kwiatów, które powinniśmy od razu zabrać z naszej sypialni, ponieważ ich obecność skutecznie utrudnia sen. Oto jakich roślin w tym pomieszczeniu najlepiej unikać, aby sobie nie szkodzić:

  • lilie,
  • hortensje,
  • oleandry,
  • hiacynty,
  • róże.

Mają intensywny zapach, który utrudnia zasypianie. Tych kwiatów powinni też wystrzegać się alergicy. Mało tego, nie zaleca się posiadania w sypialni zbyt wielu roślin, ponieważ duża ich ilość w zamkniętym pomieszczeniu może prowadzić do duszności i pogorszenia jakości snu.

Obraz

Lista roślin dobrych na sen

Wśród kwiatów, które pozytywnie działają na naszą higienę snu, może znaleźć choćby sansewierię. Uznaje się ją za roślinę, która najlepiej oczyszcza powietrze. Postawienie jej na parapecie w sypialni sprawi, że będziesz dużo lepiej oddychać i spać. Poleca się też aloes zwyczajny, który nie tylko oczyszcza powietrze, ale też pomoże nam w przypadku oparzenia słonecznego. Miąższ znajdujący się w tej roślinie ma kojące właściwości. Polecana jest też lawenda, ma delikatny i kojący zapach. Ostatnią polecaną przez nas rośliną jest bluszcz pospolity. Potrafi on zredukować problemy z oddychaniem — nawet te towarzyszące astmie. Mało tego, bluszcz zmniejsza też ilość pleśni w powietrzu, nawet o 94%.  Łatwo się go też uprawia i nie jest wybredny, jeśli chodzi o warunki uprawy i stanowisko. Te rośliny będą dla ciebie jak remedium na bezsenność. Postaw je w pokoju, a od razu zauważysz różnicę.

Obraz