Jeden szczegół na opakowaniu zawiera wszystkie informacje na temat pochodzenia produktu
Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawdzić, czy dany produkt jest krajowy? Zdradzimy ci pewną ciekawostkę. To, że na etykiecie widnieje napis "Wyprodukowano w Polsce" wcale nie oznacza, że faktycznie jest polski. Mógł powstać z warzyw, mięs i innych towarów z zagranicy. Zobacz, jak sprawdzić pochodzenie żywności. Zwróć uwagę na jeden szczegół.
Myślisz, że wspierasz polskich producentów, kupując dżem lub inny produkt z adnotacją, że został on wyprodukowany w Polsce? Możesz być w błędzie. Cała tajemnica tkwi w kodzie kreskowym. Oto kody cyfrowe, na które powinieneś zwrócić uwagę.
Czy polskie produkty faktycznie są krajowe?
Według statystyk Krajowego Ośrodka Wsparcia rolnictwa Polska zajmuje 1 miejsce w Unii Europejskiej w produkcji:
- mięsa drobiowego,
- jabłek,
- buraka ćwikłowego,
- kapusty,
- niektórych owoców miękkich (tj.: porzeczek, wiśni i malin).
Mamy też drugie miejsce jako producent: pieczarek, truskawek i borówek; oraz trzecie w produkcji: zbóż, rzepaku, mleka, ziemniaków, ogórków, buraka cukrowego i cukru. Czy to oznacza, że jeśli towary wytworzone z tych produktów mają na etykiecie informację "Wyprodukowano w Polsce", to faktycznie są krajowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Dlatego warto wiedzieć, co mówią na ten temat kody kreskowe.
Jak sprawdzić pochodzenie żywności?
Kody kreskowe zawierają wiele cennych informacji o produkcie. To nie tylko numer poszczególnej partii, ale też informacja o pochodzeniu. Choć na etykiecie widnieje napis informujący, że dany produkt pochodzi z Polski, to tak naprawdę może być wykonany z owoców i warzyw importowanych. Dla przykładu, jeśli kod produktu zaczyna się od "590" - jest on dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną w Polsce. Oznacza też to, że wyprodukowano go w Polsce lub poza jej granicami. Kod "400" do "440" oznacza, że towar jest dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną w Niemczech. Ważne też, aby czytać informacje na etykiecie! Na nich również są oznakowania dotyczące pochodzenia.
Jak sprawdzić kraj i miejsce pochodzenia żywności?
Pamiętaj, że sam kod "590" nie wystarcza. Nie gwarantuje on konsumentom, że produkt jest w całości wyprodukowany w kraju. Firma może być zagraniczna, a mieć jedynie fabrykę w Polsce. Dlatego warto sprawdzać dane adresowe producenta — tam też pojawia się często miejsce produkcji towaru. Według rozporządzenia UE nr 1169/2011 wobec oznakowania żywności – na etykietach i opakowaniach obowiązkowe jest podanie przez producenta m.in. takich informacji, jak:
- nazwa żywności,
- wykaz składników,
- ilość żywności netto,
- data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia,
- wartość odżywcza,
- nazwa i adres podmiotu, który wprowadza produkt do obrotu.
Jeśli chcesz być pewien, czy produkt faktycznie jest polski, szukaj haseł: "Made in Poland", "Produkt Polski" czy "Polska Marka" oraz oznaczenia biało-czerwonej flagi.