Jesienią rozstawiam na każdym parapecie i problem z wilgocią znika
Wilgoć w domu może przysporzyć ci sporo kłopotów oraz zrujnować zdrowie. Aby uniknąć pojawienia się grzybów i pleśni, powinieneś stosować się do kilku zasad. Przyda się również prosty trik na usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza. Wystarczy sięgnąć po 1 produkt z kuchni.
20.09.2023 16:35
Optymalna wilgotność powietrza przy temperaturze pokojowej w mieszkaniu to 30-60%. Gdy jest większa, może dojść do pojawienia się zapachu stęchlizny oraz pleśni. Aby uniknąć takich problemów oraz chronić swoje zdrowie przed negatywnym wpływem grzybów, warto wiedzieć, co robić, by zwalczyć wilgoć w domu.
Kiedy w domu pojawia się wilgoć?
Problemy z wilgocią pojawiają się najczęściej jesienią oraz zimą. To wtedy rzadziej otwieramy okna i częściej suszymy pranie w mieszkaniu zamiast na balkonie. Brak odpowiedniej wentylacji przez dłuższy czas oraz niedostateczne ogrzewanie pomieszczeń mogą sprawić, że w domu będzie panować duża wilgoć. Jeśli taka sytuacja będzie utrzymywać się bez przerwy, na oknach, ścianach i sufitach może rozwinąć się pleśń, której będzie towarzyszył zapach stęchlizny. Usunięcie ich pochłania sporo czasu i pieniędzy, dlatego lepiej nie dopuszczać do tego, by w mieszkaniu było zbyt wilgotno. Są proste sposoby, by rozwiązać ten problem.
Jaki jest trik na wilgoć w domu?
Jeśli w domu jest zbyt duża wilgoć, nie musisz od razu kupować drogiego osuszacza powietrza. Wystarczy zastosować prostą sztuczkę. Weź z kuchni sodę oczyszczoną lub gruboziarnistą sól morską. Obie mają zdolność pochłaniania nadmiaru wilgoci. Wsyp proszek do miseczki i nakryj go gazą. Każda z tych substancji, gdy już pochłonie pewną ilość wilgoci, zostanie rozpuszczona. Wtedy należy się jej pozbyć i wsypać do miseczki kolejną porcję produktu. W ten prosty i niskobudżetowy sposób utrzymasz w pomieszczeniach optymalną wilgotność powietrza.
Jak zapobiegać powstawaniu wilgoci?
Soda lub sól to prosty sposób, by pozbyć się nadmiaru wilgoci. Warto jednak zadbać o to, by ten problem w ogóle nie występował w twoim mieszkaniu. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by powietrze nie było zbyt wilgotne.
- Regularnie wietrz mieszkanie. Rób to również w trakcie lub zaraz po suszeniu prania, by wilgoć nie zostawała w pokoju.
- Pilnuj, by kaloryfery były choć trochę odkręcone. Jeśli całkowicie je zakręcisz, szybko pojawi się wilgoć.
- Sprawdzaj, czy kratki wentylacyjne w kuchni i łazience działają sprawnie. Te dwa pomieszczenia są najbardziej podatne na wilgoć.