Wystarczy zrobić jedną rzecz, a liście storczyka odzyskają siłę i jędrność
Dlaczego liście storczyka marszczą się, a później więdną? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników oraz hodowców orchidei, którzy chcieliby, aby ich okazy cały czas pięknie się prezentowały.
07.03.2023 13:48
Dlaczego liście storczyka stają się wiotkie i więdną?
Storczyki nie są łatwe w uprawie i wymagają stosowania wielu zabiegów. Okazuje się też, że powodów wiotczenia liści może być kilka. To przede wszystkim:
- przelanie,
- niedobór wody,
- zastosowanie złego podłoża,
- za wysoka temperatura powietrza,
- przenawożenie,
- choroby,
- zbyt niska temperatura otoczenia.
Za mokre podłoże storczyka - to najczęstszy powód złego stanu rośliny
Storczyki są bardzo wrażliwe na przelanie, a od nadmiaru wody od razu gniją ich korzenie. Jak sprawdzić, czy orchidea została przelana?
Najpierw wyjmij ją z doniczki i dobrze przyjrzyj się korzeniom. Jeżeli są wilgotne, wiotkie, czarne lub ciemnobrązowe, to znak, że już zaczęły gnić. Wówczas szybko usuń zainfekowane fragmenty korzeni. Możesz je odciąć za pomocą nożyczek, a miejsce, gdzie dokonałeś cięcia, koniecznie posyp cynamonem lub rozdrobnionym węglem aktywnym.
Dodatkowo powinna zaniepokoić Cię pleśń rozwijająca się w podłożu. Lepiej więc wymienić je na nowe.
Jakie podłoże jest odpowiednie dla storczyków?
Storczyki lubią lekkie oraz przepuszczalne podłoże. Jeżeli jest za ciężkie, to zatrzymuje się w nim wilgoć, a korzenie nie są w stanie właściwie rosnąć i po prostu gniją.
Nieodpowiednie warunki dla storczyków, których należy unikać:
- suche powietrze - przesuszenie storczyków widać najpierw na korzeniach. Jeżeli robią się szare, a także przestają być jędrne, to znak, że potrzebują więcej wody,
- wysokie temperatury i słońce - orchidee nie lubią nadmiaru słońca oraz niskiej wilgotności powietrza. Jeżeli umieścisz je w zbyt słonecznym miejscu, to ich liście zaczną marnieć. Wówczas szybko donice przenieś do chłodniejszego pomieszczenia. Ustaw w zacienionym miejscu i zwiększ wilgotność powietrza. Możesz w pobliżu rośliny ustawić nawilżacz powietrza,
- niskie temperatury - storczyki nie są w stanie przeżyć w temperaturze niższej niż 15°C. Jeżeli przemroziłeś swoje rośliny, to najpierw usuń uszkodzone korzenie i doniczki postaw w miejscu, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza, a światło jest rozproszone.
Przenawożenie szkodzi storczykom
Jeśli roślinom dostarczysz za dużo składników mineralnych, to najpierw korzenie zaczynają gnić, a potem liście tracą jędrność. W takim wypadku wyjmij storczyka z doniczki, wypłucz jego korzenie. Następnie usuń obumarłe części i przesadź go do nowego podłoża. Dodatkowo przez kilka tygodni powstrzymaj się od stosowania nawozów.
Choroby storczyków
Storczyki może dotknąć zgorzel zgnilakowa lub mokra zgnilizna bakteryjna. W obu przypadkach liście tracą swoją zieloną barwę, a następnie marszczą się i zamierają. W takim przypadku niestety musisz wyrzucić chore rośliny, a inne storczyki profilaktycznie spryskaj środkiem grzybobójczym i bakteriobójczym.
Zobacz także