Jeśli pieniążek gubi liście, wystarczy zrobić jedną rzecz. W ciągu paru dni roślina będzie nie do poznania

Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik

03.12.2022 21:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy wiesz, dlaczego pieniążek gubi liście? Oczywiście winna jest niewłaściwa pielęgnacja. Przekonaj się, co lubi roślina i pozwól jej rozwijać się w odpowiednich warunkach.

Pieniążek (pilea peperomioides) przybył do Europy z Chin oraz Wietnamu. Należy do gatunku pokrzywowatych i czaruje wszystkich swoimi okrągłymi, błyszczącymi liśćmi, które przypominają monety. Właśnie dlatego w krajach anglojęzycznych zwana jest chinese money plant. Jej kolejna nazwa to roślina misjonarska (missionary plant). Wszystko za sprawą tego, że do Europy przywiózł ją z Chin, w 1945 roku, norweski misjonarz - Agnar Espegren.

Pieniążek prezentuje się bardzo elegancko oraz dekoracyjnie. Co więcej nie jest wymagający w uprawie, więc nawet początkujący hodowcy powinni sobie dać radę. ;)

Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik

Co lubi pieniążek?

  • Preferuje temperaturę w przedziale 20–26°C. W nocy może spaść nawet do 15-16°C. Jednak absolutnie nie może być niższa niż 10°C. Roślina nie toleruje również przeciągów.
  • Donice ustaw w miejscu z rozproszonym światłem (może stać na parapecie, ale np. za firanką). Pod żadnym pozorem nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie słońca. Co 1-2 dni możesz obracać doniczkę, aby do każdego listka docierało światło i roślina mogła ładnie rozrastać się na boki.
  • Najlepsze dla rośliny będzie przepuszczalne, piaszczyste podłoże. Nie zapomnij też o dolnej warstwie drenażu.
  • Pieniążek lubi regularne, ale umiarkowane podlewanie. Raz w tygodniu całkowicie wystarczy. Oczywiście najpierw upewnij się czy gleba przeschła (zanurz palec w ziemi na kilka centymetrów). Nawadnianie przeprowadzaj wodą odstaną lub deszczówką.
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik

Dlaczego pieniążkowi opadają liście?

  • Doniczka stoi w przeciągu.
  • Roślina jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca.
  • Jeżeli liście szybko żółkną i opadają, to znak, że pieniążkowi brakuje substancji odżywczych. Dlatego zastosuj płynny nawóz wieloskładnikowy typu NPK.
  • Natomiast jeśli liście żółkną, zwijają się i opadają, to najprawdopodobniej roślina stoi w zbyt suchym pomieszczeniu. Wówczas zacznij zraszać jej liście i szybko pomyśl o tym, jak podnieść w pokoju wilgotność powietrza.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także