Jeśli pieniążek gubi liście, wystarczy zrobić jedną rzecz. W ciągu paru dni roślina będzie nie do poznania

Czy wiesz, dlaczego pieniążek gubi liście? Oczywiście winna jest niewłaściwa pielęgnacja. Przekonaj się, co lubi roślina i pozwól jej rozwijać się w odpowiednich warunkach.

Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik

Pieniążek (pilea peperomioides) przybył do Europy z Chin oraz Wietnamu. Należy do gatunku pokrzywowatych i czaruje wszystkich swoimi okrągłymi, błyszczącymi liśćmi, które przypominają monety. Właśnie dlatego w krajach anglojęzycznych zwana jest chinese money plant. Jej kolejna nazwa to roślina misjonarska (missionary plant). Wszystko za sprawą tego, że do Europy przywiózł ją z Chin, w 1945 roku, norweski misjonarz - Agnar Espegren.

Pieniążek prezentuje się bardzo elegancko oraz dekoracyjnie. Co więcej nie jest wymagający w uprawie, więc nawet początkujący hodowcy powinni sobie dać radę. ;)

Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik

Co lubi pieniążek?

  • Preferuje temperaturę w przedziale 20–26°C. W nocy może spaść nawet do 15-16°C. Jednak absolutnie nie może być niższa niż 10°C. Roślina nie toleruje również przeciągów.
  • Donice ustaw w miejscu z rozproszonym światłem (może stać na parapecie, ale np. za firanką). Pod żadnym pozorem nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie słońca. Co 1-2 dni możesz obracać doniczkę, aby do każdego listka docierało światło i roślina mogła ładnie rozrastać się na boki.
  • Najlepsze dla rośliny będzie przepuszczalne, piaszczyste podłoże. Nie zapomnij też o dolnej warstwie drenażu.
  • Pieniążek lubi regularne, ale umiarkowane podlewanie. Raz w tygodniu całkowicie wystarczy. Oczywiście najpierw upewnij się czy gleba przeschła (zanurz palec w ziemi na kilka centymetrów). Nawadnianie przeprowadzaj wodą odstaną lub deszczówką.
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik
Dlaczego pieniążek gubi liście, fot. Freepik

Dlaczego pieniążkowi opadają liście?

  • Doniczka stoi w przeciągu.
  • Roślina jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca.
  • Jeżeli liście szybko żółkną i opadają, to znak, że pieniążkowi brakuje substancji odżywczych. Dlatego zastosuj płynny nawóz wieloskładnikowy typu NPK.
  • Natomiast jeśli liście żółkną, zwijają się i opadają, to najprawdopodobniej roślina stoi w zbyt suchym pomieszczeniu. Wówczas zacznij zraszać jej liście i szybko pomyśl o tym, jak podnieść w pokoju wilgotność powietrza.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie ożywia rośliny doniczkowe