PoradyJeśli są w ogrodzie, nie zabijaj ich. Mało kto wie, jak ważną rolę pełnią

Jeśli są w ogrodzie, nie zabijaj ich. Mało kto wie, jak ważną rolę pełnią

prosionek fot. freepik
prosionek fot. freepik
Manuel
08.07.2023 13:35

Prosionek to żyjątko, które na pewno znasz i widziałeś je w swoim ogrodzie, choć możesz nie kojarzyć go z nazwy. Wiele osób z góry traktuje go jako szkodnika, chociaż potrafi on być bardzo pożyteczny i nie w każdej sytuacji warto go eliminować.

Większość ludzi nie odróżnia prosionków od innych robali, które egzystują w ziemi. Dlatego z góry zakładamy, że szkodzi on roślinom. I choć rzeczywiście może się tak zdarzyć, to w większości sytuacji jest to nieprawda. Z reguły te stworzenia bardzo dobrze służą glebie, w której przebywają.

Jak wygląda prosionek? Tak go rozpoznasz

Prosionek — wbrew temu, co myśli większość — nie jest owadem, lecz skorupiakiem. Oznacza to, że ma dużo więcej wspólnego z pierwszym lepszym rakiem niż z muchą czy mrówką. W Polsce można spotkać najczęściej prosionka szorstkiego i prosionka pospolitego. Żyją one w glebie i na jej powierzchni. Ich ciała mają podłużny, nieco jajowaty i spłaszczony kształt. Odznaczają się licznymi parami odnóży i charakterystycznymi długimi czułkami, które wyglądają, jakby były połamane w kilku miejscach. Nie mają ściśle wyodrębnionej głowy i wielu osobom przypominają jakieś miniaturowe potwory z prehistorii. W przeciwieństwie do wielu im podobnych owadów nie potrafią zwijać się w kłębek. Są też niewielkie — długość ich ciał to zaledwie 12-16 mm.

prosionek, fot. getty images
prosionek, fot. getty images

Czy prosionek jest pożyteczny, czy to szkodnik?

To o tyle trudne pytanie, że zależy to bardzo mocno od sytuacji. W większości przypadków ich obecność będzie pożyteczna dla roślin w ogrodzie. Odżywiają się głównie martwą materią organiczną, którą znajdują w glebie. Jedzą obumarłe, gnijące fragmenty roślin, butwiejące drewno, czasem także martwe, drobne zwierzęta. Wzbogacają też glebę w substancje organiczne (z racji tego, co wydalają). Najważniejszą jednak ich zaletą jest to, że oczyszczają ziemię z metali ciężkich, które się w niej znajdują. W normalnych warunkach ich występowanie w ogródku jest więc zdecydowanie korzystne. Może to jednak ulec zmianie, jeśli jest ich w ziemi bardzo dużo. W takich warunkach nie starcza im czasem ich normalnego pożywienia i zaczynają wtedy żywić się różnymi partiami zdrowych roślin. Wyłącznie wtedy zaczynają niszczyć uprawy.

prosionek fot. freepik
prosionek fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także