PoradyLajfhakiJeśli twój laptop jest cały czas pod prądem - bezmyślnie go niszczysz

Jeśli twój laptop jest cały czas pod prądem - bezmyślnie go niszczysz

czy laptop może być podłączony do prądu cały czas? fot. genialne.pl
czy laptop może być podłączony do prądu cały czas? fot. genialne.pl

20.08.2023 17:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Twój laptop jest podłączony do prądu przez cały czas? Nie wróży to nic dobrego na przyszłość. Przez takie działanie możesz mu poważnie zaszkodzić i przy okazji wyrzucisz trochę pieniędzy w błoto.

Nasze sprzęty rtv po jakimś czasie zaczynają szwankować, a w głównej mierze jest to wynik nieprawidłowego użytkowania. Laptop to jedna z inwestycji, która nie powinna się psuć kilka lat po zakupie — w końcu płacimy za nią grube pieniądze. Najczęściej psującą częścią jest bateria, która z czasem traci pojemność i działa coraz krócej i krócej, aż w pewnym momencie twój sprzęt nie jest w stanie funkcjonować bez ładowarki. Sprawdź jak o nią zadbać, by funkcjonowała jak najlepiej przez długie lata.

Jak dbać o laptopa?

Jest kilka małych rzeczy, które powinieneś respektować od samego początku, gdy nabyłeś sprzęt. Po pierwsze nie dopuszczaj do przegrzewania urządzenia, a co za tym idzie kup specjalną podkładkę chłodzącą. Stawianie komputera na łóżku lub poduszce sprawi, że wszystko w środku będzie się wręcz gotować. Otwierając klapę, łap za środek i delikatnie pociągnij w górę. Łapiąc tylko z jednej strony, narażamy zawiasy na zbyt duże obciążenie. Unikaj wstrząsów, obciążenia i uderzeń — zbyt duża siła może doprowadzić do uszkodzenia części w środku, a to będzie wpływało na pracę komputera.

czy laptop może być podłączony do prądu cały czas? fot. freepik
czy laptop może być podłączony do prądu cały czas? fot. freepik

Czy laptop może być podłączony do prądu cały czas?

Odpowiedz na to pytanie, jest bardzo prosta — absolutnie nie! Jeśli taka sytuacja ma miejsce u ciebie, powinieneś natychmiast odłączyć komputer od zasilania. Oto trzy główne powody, dlaczego nie wolno praktykować takiego działania:

  • podzespoły w laptopie mają swoją żywotność — stałe ładowanie zmniejsza pojemność baterii;
  • podpięty laptop o wiele bardziej się nagrzewa, a to ma wpływ na wszystkie ogniwa wewnątrz;
  • pewnie nie zdajesz sobie sprawy, lecz komputer w trybie czuwania, który jest podpięty do prądu, stale go pobiera. Tracimy pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć na coś zupełnie innego.
czy laptop może być podłączony do prądu cały czas? fot. freepik
czy laptop może być podłączony do prądu cały czas? fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także