PoradyLajfhakiJeśli twój pies cię gryzie, nie tłumacz tego złośliwym charakterem. To bardzo zły znak!

Jeśli twój pies cię gryzie, nie tłumacz tego złośliwym charakterem. To bardzo zły znak!

dlaczego pies gryzie właściciela, fot. Gettyimages
dlaczego pies gryzie właściciela, fot. Gettyimages
30.06.2023 15:30

Bardzo często zwierzęta te otrzymują miano naszego przyjaciela lub nawet najlepszego przyjaciela. Jednak relacja z czworonogiem kończy się, kiedy ten ugryzie swojego pana. Sprawdź, dlaczego pies gryzie właściciela.

Przebywają z nami 24 godziny na dobę, śpią w łóżku, towarzyszą w codziennych obowiązkach lub podróży. Ponadto są wierne oraz zawsze staną w obronie nas i naszego domostwa. Wielu zapomina, że pies jest zwierzęciem, które jest co prawda oddane człowiekowi, ale nieprzewidywalne. Dlatego, jeśli pupil jest agresywny lub już cię ugryzł, to zły omen.

Dlaczego pies gryzie właściciela?

Nawet najmilszy czworonóg może pokazać dziką naturę. Najczęściej zdarza się to podczas zabawy, kiedy niewinnie draśnie nas zębem. Jednak prawdziwy problem zaczyna się, kiedy rzuca się na nas z zębami i pazurami. Nie można tego tłumaczyć przypadkiem, jeśli zachowanie to pojawia się systematycznie. Warto podejść do tematu bez emocji i nie karać zwierzęcia oraz nigdy go nie bić. Po przerwaniu ataku najlepiej się od niego odizolować na niedługi czas, jak również zastanowić się, czy pupil nie doświadczył w ostatnim czasie czegoś trudnego. Jeśli kłopot się nasila, to warto też udać się z czworonogiem do behawiorysty oraz weterynarza, aby wykluczyć rozwój chorób.

Angry dog attacks. The dog looks aggressive and dangerous. German Shepherd
Angry dog attacks. The dog looks aggressive and dangerous. German Shepherd

Co robić, kiedy pies ugryzie?

Kiedy po ataku pupila okazuje się, że nas zranił, to w pierwszej kolejności należy szybko odkazić to miejsce. W ślinie oraz pysku psa jest wiele bakterii, które mogą spowodować zakażenie. Następnie, jak możemy przeczytać w artykule w serwisie WP Kobieta:

Jeśli rana jest głęboka, niezbędna może się okazać pomoc lekarska i przyjęcie zastrzyku przeciwtężcowego. W przypadku, gdy zaatakuje nas nasz własny pies, zwykle wiadomo, czy ma komplet szczepień. Jeśli tak, nie trzeba zwierzęcia oddawać na obserwację, jednak konieczna będzie konsultacja ze specjalistą i poszukanie przyczyny takiego zachowania.
big dog alabai central asian shepherd closeup portrait
big dog alabai central asian shepherd closeup portrait

Jak radzić sobie z agresywnym psem?

Zazwyczaj agresywny pies to taki, który został źle wychowany lub przeżył ogromną traumę, gdy był mały. Bardzo często czworonogi ze schronisk są skrzywdzone przez ludzi i życie, dlatego są nieufne oraz agresywne. Warto dodać, że adopcja i oswojenie się psa z nowym właścicielem i otoczeniem może trwać bardzo długo. Dlatego zapewnij psu bezpieczną przestrzeń oraz skorzystaj z usług behawiorysty. Można podać agresywnemu psu ziołowe tabletki lub założyć mu obrożę z uspokajającymi olejkami eterycznymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także