PoradyJeśli wiosna, to i prace ogrodowe. Łańcuch do piły zapewne wymaga naostrzenia!

Jeśli wiosna, to i prace ogrodowe. Łańcuch do piły zapewne wymaga naostrzenia!

jak naostrzyć łańcuch do piły, fot. Youtube/
FarmCraft101
jak naostrzyć łańcuch do piły, fot. Youtube/ FarmCraft101
Manuel
24.04.2023 14:16

Piła, tak jak każde inne narzędzie, z czasem się zużywa. Nawet jeśli rzadko jej używasz, a przez większość czasu leży w zapomnieniu, to i tak będzie wymagała tego, by się nią zająć. Pokażemy ci, jak naostrzyć łańcuch do piły i wytłumaczymy, po czym poznać, że powinieneś to już zrobić.

Większość osób po zakupie piły łańcuchowej nie ostrzy jej aż do momentu, gdy jest to już absolutnie konieczne. To duży błąd, bo tego rodzaju piła wymaga stałej konserwacji. Inaczej jej mechanizmy bardzo szybko się zużyją. Co więcej, nie będzie też dobrze pracowała. Stracisz więc czas i pieniądze. Dlatego tak ważne jest regularne ostrzenie tego narzędzia i dbanie o nie.

Po czym poznać, że piła wymaga naostrzenia?

Jeżeli łańcuch do piły jest już stępiony, to w trakcie pracy zauważysz, że zaczniesz produkować bardzo duże ilości pyłu (znacznie większe niż przy normalnej pracy) i nie będą już prawie w ogóle powstawały w wyniku cięcia większe skrawki charakterystycznych, długich wirów. Ponadto przyjrzyj się z bliska samemu łańcuchowi. Jeśli ma krótkie oczka, a ząb na dłuższym boku ma poniżej 4 mm to możesz być pewien, że należy wymienić go na nowy. Obecnie dla ułatwienia wiele łańcuchów ma też oznaczenia, które są podpowiedzią wskazującą na koniec ich przydatności.

jak naostrzyć łańcuch do piły, fot. getty images
jak naostrzyć łańcuch do piły, fot. getty images

Jak naostrzyć łańcuch do piły?

Można to zrobić ręcznie lub za pomocą ostrzałki elektrycznej do łańcuchów.

  • ręczne ostrzenie

Wykonuje się je za pomocą pilnika z prowadnikiem lub kamienia szlifierskiego. Pilnik musisz dobrać przy pomocy instrukcji obsługi swojej piły — powinieneś bez problemu znaleźć w niej taką informację. Nie ma bowiem uniwersalnego pilnika, który nadawałby się do wszystkich pił. Przed samym ostrzeniem należy najpierw dokładnie wyczyścić sam łańcuch. Gdy już to zrobisz, postaw piłę na twardej powierzchni, a najlepiej umieść jej prowadnicę w imadle (tak, by łańcuch mógł się poruszać). Teraz za pomocą suwmiarki zlokalizuj najbardziej stępiony ząb tnący — właśnie od niego zaczniesz ostrzenie. Następnie umieść pilnik bezpośrednio przy tnącej krawędzi zęba. Mniej więcej 20% średnicy pilnika powinno wystawać ponad jego górną krawędź. Teraz przesuwaj wzdłuż niej pilnik, używając obrotowych ruchów.

To jednak nie wszystko. Musisz następnie naostrzyć ograniczniki głębokości pilarki. W tym celu połóż na łańcuch specjalny ogranicznik (przymiar) - dzięki temu określisz, które ograniczniki musisz spiłować. Przystąp do pracy, posługując się pilnikiem płaskim. Wykonuj przy tym wyłącznie ruchy „od siebie”. Gdy już skończysz, pozostaje ci naoliwić cały mechanizm. Piła będzie już gotowa do użytku.

  • ostrzenie za pomocą ostrzałki elektrycznej

W przypadku ostrzałki elektrycznej do łańcuchów cały zabieg jest z reguły dużo prostszy. Instrukcje powinny być dołączone do ostrzałki, bo w każdym modelu wygląda to nieco inaczej. Dla wygody warto więc rozważyć zakup takiego sprzętu. Najtańsze ostrzałki kosztują zaledwie 120 zł.

jak naostrzyć łańcuch do piły, fot. getty images
jak naostrzyć łańcuch do piły, fot. getty images

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także