×
Wirtualna Polska

Jeśli zrobisz to na wiosnę, bukszpan w ogrodzie będzie gęstszy i piękniejszy niż zwykle

Bukszpan to krzew, któremu możesz nadać w ogrodzie praktycznie dowolną formę, o ile ma gęste i zdrowe gałęzie. Kluczowe w tym procesie jest przycinanie bukszpanu. Najlepiej jest za to zabrać się teraz  na wiosnę.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Bukszpan to ogólnie bardzo łatwa w uprawie i niewymagająca roślina. Należy ona zdecydowanie do tych, które przycinanie pozwala dużo lepiej się rozwinąć. A przy tym trudno jest przycinanie wykonać tak źle i nieumiejętnie, że zaszkodzi ono krzewowi.

Dlaczego przycinanie bukszpanu jest tak ważne?

Wszyscy ogrodnicy gorąco polecają przycinać te krzewy, bo dzięki temu gałązki zostają silniej pobudzone do wzrostu i ich zagęszczenie jest znacząco większe.

 
Zobacz również: Wiosną umieść je w ziemi pod drzewkami tui. Nie poznasz swoich iglaków!

przycinanie bukszpanu, fot. freepik

przycinanie bukszpanu, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy przycinać bukszpan?

Krzew ten większość ogrodników zaleca przycinać dwa razy do roku. Niektórzy dodają jeszcze jedno cięcie, zwłaszcza gdy bukszpan jest jeszcze młody, czyli ma nie więcej niż dwa, trzy lata:

  • pierwszego, najważniejszego cięcia dokonuje się na wiosnę (o ile nie posadziliśmy naszych roślinek później). Dokładniej w okresie od końcówki marca do początku maja (zwykle po prostu gdzieś w kwietniu, wtedy już temperatura jest odpowiednia, bez przymrozków);
  • drugie cięcie zwykle przeprowadza się latem. Zwykle mniej więcej w połowie sierpnia;
  • opcjonalnego trzeciego cięcia możesz dokonać na początku lata, ale raczej je odpuść, jeśli krzewy ma więcej niż dwa, trzy lata;
  • nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku bukszpanów formowanych. U nich dokonujemy także okresowych cięć kształtujących. Zwykle przeprowadza się je raz na cztery tygodnie w okresie od kwietnia do września.

Cięć należy dokonywać w suche dni. Najlepiej w porze, gdy słońce nie świeci już tak mocno i zbliża się już ku zachodowi. Wiosennego cięcia nie powinieneś przeprowadzać, zanim nie skończą się przymrozki.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak przycinać bukszpan?

Co do tego wśród doświadczonych ogrodników są pewne rozbieżności: jedni twierdzą, że pędy bukszpanów najlepiej jest skracać o 1/3 długości. Inni sugerują jednak, że lepsze rezultaty daje skracanie o 1/4. Jeśli chodzi o okresowe cięcia kształtujące u bukszpanów formowanych, to skraca się zwykle znacznie mniej. Jeśli krzaki bukszpanu służą ci z kolei do uformowania żywopłotu, to warto ciąć je w kształt trapezu, zwężającego się ku dołowi. Czyli górę tniemy równo poziomo, a boki tak, by lekko się zwężały wraz z tym, jak schodzimy w dół. Dzięki temu dolne pędy są dużo lepiej doświetlone, czyli zdrowsze i silniejsze.

Może cię również zainteresować: Starodawny przepis na nawóz do pomidorów – krzaczki ugną się od plonów!

Zobacz nasz filmik: 10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować