PoradyLajfhakiJest tylko 1 sposób na opanowanie histerii u dziecka. Patent doświadczonej przedszkolanki

Jest tylko 1 sposób na opanowanie histerii u dziecka. Patent doświadczonej przedszkolanki

Dzieci świetnie wyczuwają emocje i już od pierwszych chwil potrafią komunikować się z nami za pomocą płaczu. Sprawdź, co zrobić, żeby histeria u dziecka nie była końcem świata.

Histeria u dziecka, fot. Gettyimages
Histeria u dziecka, fot. Gettyimages

Dziecko, które płacze, krzyczy, tupie lub jest agresywne to prawdziwy test na cierpliwość rodzica. Co najważniejsze, nie może on poddać się takim zachowaniom i ulec szantażom. Pociecha może zachowywać się w ten sposób, ponieważ nie zna innego sposobu wyrażania emocji, nie zdążyła ich jeszcze wykształcić. Poznaj skuteczne sposoby na zażegnanie histerii u dzieci.

Czym jest i skąd się bierze histeria u dziecka?

Dzieci w wieku około 2 lat zaczynają szukać własnej tożsamości, dlatego bez żadnych oporów wyrażają swoje zdanie oraz żądania wobec rodziców. Bardzo często są to abstrakcyjne pomysły, które przyprawiają opiekunów o ból głowy. Dopiero 4 latki rozumieją znaczenie słowa "nie", które jest dla nich istną katastrofą. Aby osiągnąć swoje cele, wpadają w histerię, która jest trudnym orzechem do zgryzienia dla rodziców. Warto dodać, że to ważny i konieczny etap rozwoju malucha, dzięki któremu uczy się swojej niezależności. Pragnie decydować o sobie, dlatego nie godzi się z zakazami opiekunów. Z perspektywy dorosłych dziecko histeryzuje o błahostki, jednak dla niego są to istotne sprawy. Właśnie dlatego manifestuje swój sprzeciw całym sobą — dosłownie. Bardzo często niepowodzenia w pierwszych etapach życia lub edukacji mogą być powodem histerii u dziecka. Nie potrafi ono inaczej tego zakomunikować. Warto pamiętać, że każdy doświadcza tych samych uczuć zawodu lub złości co dziecko. Dorośli jednak umieją nad nimi panować w przeciwieństwie do dzieci.

Angry little girl screaming very loud
Angry little girl screaming very loud

Jak wygląda histeria u dziecka?

Zazwyczaj od razu ją zauważamy, ponieważ dziecko krzyczy, rzuca się, płacze, bije, a nawet gryzie opiekuna. Warto pamiętać, że nie jest to tylko problem na tle emocjonalnym. W tym czasie wewnątrz organizmu malucha zachodzi wiele innych procesów, takich jak:

  • problemy z oddychaniem;
  • ślinotok;
  • przyśpieszona akcja serca;
  • szczękościsk;
  • zaciskanie lub zgrzytanie zębami;
  • obrzęk mięśni szyjnych;
  • trudności w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała.
Angry little girl with long loose hair shouting, misbehaving because father didn't allow her watching cartoons. Frustrated young bearded man plugging ears, can't stand annoying screams by his daughter
Angry little girl with long loose hair shouting, misbehaving because father didn't allow her watching cartoons. Frustrated young bearded man plugging ears, can't stand annoying screams by his daughter

Jak radzić sobie ze wzburzonym dzieckiem?

Z perspektywy rodzica najlepiej, żeby napady histerii nie miały w ogólne miejsca, ale jest to niemożliwe. W procesie wychowania nie można uniknąć konfliktu z dzieckiem, ale nie należy ich również podsycać. Nie warto też ulegać lub bać się konfrontacji z histeryzującą pociechą w miejscu publicznym (np. sklepie, lub placu zabaw). Dla dorosłych taka "scena" jest powodem do wstydu, jednak całkowicie niepotrzebnie. To czas malucha na zdobywanie kompetencji społecznych, co nie świadczy źle o rodzicu lub jego metodach wychowawczych. Kiedy taka sytuacja się pojawia, należy:

  • odwrócić uwagę dziecka;
  • nie ulegać mu;
  • nie dać się sprowokować lub rozśmieszyć;
  • być konsekwentnym.