PoradyLajfhakiJuka zakwitnie bujniej niż kiedykolwiek. Wystarczy nawóz z 1 składnika za 0 złotych!

Juka zakwitnie bujniej niż kiedykolwiek. Wystarczy nawóz z 1 składnika za 0 złotych!

Juka ogrodowa to wspaniały kwiat, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Z reguły nie wymaga dużego nakładu pracy, ale warto zadbać o jej odpowiednie nawożenie. Podpowiadamy, jak przygotować nawóz do juki z jednego składnika.

Nawóz do juki ogrodowej, fot. Gettyimages
Nawóz do juki ogrodowej, fot. Gettyimages

17.05.2023 | aktual.: 17.05.2023 17:36

Po zimie należy przygotować jukę na kolejny sezon, podcinając jej suche i brązowe liście. Dzięki temu pobudzisz roślinkę do wzrostu oraz wypuszczania nowych liści. Wiosna to świetny czas na nawożenie juki ogrodowej, która odwdzięczy się latem pięknymi kwiatostanami.

Juka ogrodowa — uprawa

Roślina ta należy do bylin i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale w naszym klimacie rośnie równie bujnie. Juka ogrodowa nie lubi wilgoci, dlatego nie należy podlewać jej często. Lepiej ją przesuszyć niż sprawić, żeby korzenie zaczęły gnić. Osiąga wysokość do 2 metrów, a szerokość liści może wynosić 70 cm — z tego powodu warto jej zapewnić dużo miejsca do rozwoju. Wybierając miejsce, trzeba pamiętać o zasadzeniu juki w stanowisku słonecznym, które będzie jednocześnie osłonięte od wiatru. Gleba do uprawy tej byliny powinna być żyzna, sucha i przepuszczalna.

Obraz

Domowy nawóz do juki ogrodowej

W pierwszej kolejności należy zdjąć z byliny zimowe okrycie i pozbyć się suchych liści. Teraz trzeba przejść do nawożenia juki. Możesz to zrobić za pomocą sklepowych preparatów, które są jednak dość drogie. Po co przepłacać, mając w domu taki produkt jak popiół lub kompost? Przecież to produkty, których nie brakuje nawet początkującym ogrodnikom ;) Odpad w postaci popiołu zawiera w sobie naturalne odkwaszacze gleby oraz potrzebne do wzrostu: fosfor, potas i wapń. Wystarczy rozsypać popiół w miejscu, gdzie bylina najlepiej chłonie składniki odżywcze, czyli na końcu liści. Proces nawożenia juki wykonywać należy dwa razy do roku: na wiosnę oraz późnym latem po kwitnieniu.

Obraz

Odmiany juk ogrodowych

Różnią się od siebie kolorem liści oraz wysokością kępy. Kwiatostany juki znakomicie wyglądają na skalniakach, ponieważ dopełniają tło. Wyróżnia się juki:

  • karolińską "Variegata" - jej liście posiadają charakterystyczne białe obrzeże, a kwiatostany zbierają się w dzwonki;
  • "Bright Edge" - niska odmiana osiągająca do 50 cm wysokości, o zakończeniach liści w kolorze kremowobiałym;
  • "Color Guard" - wysoka odmiana do 75 cm wzrostu, w niskich temperaturach na brzegach liści pojawia się różowy kolor.