Już pół łyżeczki wystarczy, aby wygrać walkę z chorobami grzybowymi roślin
Poznaj zastosowanie sody oczyszczonej w ogrodzie. Ten produkt jest bardzo wszechstronny i doskonale sprawdzi się nie tylko w kuchni.
27.05.2023 08:32
Sodę oczyszczoną chętnie wykorzystujemy do pieczenia. Wiele osób poznało także jej zastosowanie podczas sprzątania. Można ją także wsypać do butów, aby pozbyć się brzydkiego zapachu. Jednak ona jest również niezastąpiona w ogrodzie.
Do czego przyda się soda oczyszczona w ogrodzie?
Dzięki sodzie oczyszczonej wygrasz walkę z chwastami. Posyp nią niepożądane rośliny lub mech, który zadomowił się na ścieżce czy w szczelinach kostki brukowej. Możesz też sodę rozpuścić w wodzie i taką miksturą spryskaj wszystkie te miejsca, gdzie rosną chwasty. Zabieg wykonuj wieczorem. Pamiętaj, aby oprysku nie uskuteczniać wtedy, kiedy świeci słońce, jest bardzo gorąco czy wieje wiatr. Aby on zadziałał, to musisz przeprowadzić go kilka razy. Soda jest mniej inwazyjna niż sklepowe środki chwastobójcze. Co więcej, dzięki sodzie wygrasz walkę z chorobami grzybowymi roślin. Ona pozwoli Ci zwalczyć mączniaka oraz plamistości liści. W tym celu przygotuj rozwór. Wymieszaj ze sobą litr wody, pół łyżeczki sody oraz 5 ml szarego mydła (dzięki niemu oprysk będzie dobrze trzymał się liści). Takim specyfikiem potraktuj zainfekowane rośliny. Powtarzaj go regularnie.
Jakie szkodniki pomoże zwalczyć soda oczyszczona?
Twój ogród, taras czy balkon nawiedziły mrówki? Weź sodę i rozsyp ją na trasie przemarszu tych owadów. Zobaczysz, że one dość szybko wykwaterują się z Twoich włości i nie będą chciały wchodzić Ci do domu. Dodatkowo soda sprawi, że rozprawisz się z mszycami i przędziorkami. Te szkodniki sieją duże spustoszenie wśród roślin ogrodowych oraz doniczkowych. Aby się ich pozbyć, to przygotuj oprysk. Jest on bardzo prosty. Wystarczy, że do ciepłej wody dodasz sodę oczyszczoną oraz wybrany tłuszcz, czy detergent (olej jadalny, szare mydło, płyn do mycia naczyń). Proporcje są następujące:
- jeden litr wody, 1/4 łyżeczki sody i pół łyżeczki oleju,
- dwa litry wody, jedna łyżeczka sody i 2 ml szarego mydła,
- cztery litry wody, dwie łyżki sody i kilkanaście kropli płynu do mycia naczyń.
Roztwór dobrze wymieszaj i oprysk powtarzaj co 3-4 dni.