Już wiemy, czy cola rzeczywiście pomaga na grypę żołądkową
Czy cola naprawdę jest dobra na grypę żołądkową i warto ją pić, jeśli na nią akurat chorujemy? Czy może to tylko szkodliwy mit i w żadnym wypadku nie należy tak robić? Wiele osób nie do końca wie, jak jest naprawdę i co powinno o tym wszystkim uważać.
06.07.2023 18:12
W mediach społecznościowych dużo osób pisze o tym, że będąc chorym na grypę żołądkową piło colę i to im pomagało. Nie wymiotowali po niej, tak jak po innych napojach i czuli się dobrze. Z drugiej strony wiemy, że cola jest niezdrowa i picie niej podczas poważnej choroby wydaje się co najmniej dziwne. Jak jest zatem naprawdę?
Jak rozpoznać, że mam grypę żołądkową?
Grypa żołądkowa, nazywana czasem także jelitówką, to paskudna choroba. Objawia się zwykle silnymi wymiotami (wydala się z siebie praktycznie wszystko, łącznie z płynami) i biegunką. A także gorączką, mocnymi bólami brzucha i ogólnym osłabieniem organizmu. Grypa żołądkowa jest najczęściej pochodzenia wirusowego. Zazwyczaj trwa od jednego do trzech dni, po czym sama dość niespodziewanie wygasa. Ale w poważniejszych wypadkach zdarza się, że trwa nawet 10-14 dni. Niektórzy mylą ją z zatruciem pokarmowym, ale można ją od niego łatwo odróżnić po kilku kluczowych rzeczach. Przede wszystkim przy grypie żołądkowej pojawia się ciemny mocz i zmniejszona ilość wydalanej uryny, a także suchość w jamie ustnej, nadmierne pragnienie oraz zawroty głowy.
Może cię również zainteresować: Wyciskanie torebek po herbacie może mieć fatalne skutki. Oto jak wpływa na zdrowie
Czy cola rzeczywiście działa na grypę żołądkową?
Cola nie jest zdrowym napojem i zazwyczaj ma negatywny wpływ na nasz organizm. Jednak akurat w przypadku grypy żołądkowej rzeczywiście jest pomocna. Ze względu na jej specyficzne właściwości nie powoduje ona, że ją zwracamy w postaci wymiotów - tak jak większość płynów podczas grypy żołądkowej. Jest więc dobrą opcją, aby dostarczyć organizmowi choć odrobiny nawodnienia. Może nam w ten sposób pomóc przetrwać najtrudniejsze chwile podczas choroby. Potrafi rozpuścić zalegające w żołądku, niestrawione ciała obce. Lekarze jednak zwracają uwagę, żeby jej nie przyjmować, jeśli grypa żołądkowa, którą przechodzimy, należy do tych najostrzejszych. W takim wypadku może jednak bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Może cię również zainteresować: Czosnek niedźwiedzi możesz uprawiać w doniczce. Ta roślina to samo zdrowie!