PoradyJuż wkrótce pracownicy PGE mogą zapukać do twoich drzwi. Powodem są liczniki prądu

Już wkrótce pracownicy PGE mogą zapukać do twoich drzwi. Powodem są liczniki prądu

PGE wymiana licznika fot. genialne.pl
PGE wymiana licznika fot. genialne.pl
Manuel
15.06.2023 17:52

Już wkrótce w wielu polskich domach nastąpi wymiana licznika PGE. Stare urządzenia zostaną wymienione na nowe, nowoczesne i inteligentne liczniki. W związku z tym do wielu domów zapukają monterzy, którzy je będą instalować. Dlaczego wymieniane są liczniki i co to da użytkownikom? Czy są powody, by się cieszyć, czy może wręcz przeciwnie?

Wymiana liczników przeprowadzana jest przez PGE w związku z ogólną modernizacją sieci energetycznej. Dzięki temu zarządzanie nią ma być znacznie łatwiejsze nie tylko dla PGE, ale i także dla zwykłych użytkowników, bo do sprawdzenia stanu licznika nie będzie już potrzebna wizyta kontrolera, wszystko ma odtąd przebiegać zdalnie.

Jak będzie wyglądała wymiana licznika PGE w domach. Czego się spodziewać?

Nowe liczniki oprócz możliwości sprawdzenia ich zdalnie mają także lepiej radzić sobie z monitorowaniem prądu uzyskiwanego z różnych źródeł, w tym z tzw. odnawialnych źródeł energii. Do tej pory bowiem w niektórych domach zdarzały się z tym problemy, np. w przypadku używania fotowoltaiki. Teraz już wszystko ma przebiegać tak, jak należy. Warto także zwrócić uwagę na to, że cała operacja wymiany liczników będzie przebiegała stopniowo. Jest rozłożona na długie lata - aż do 2030 r. Do końca obecnego roku nowe liczniki, pozwalające na zdalny odczyt mają pojawić się u 15 proc. odbiorców. W ciągu najbliższych pięciu lat mają one być zamontowane u 80 proc. odbiorców, a w 2030 mają je mieć wszyscy odbiorcy energii dostarczanej przez PGE.

PGE wymiana licznika, fot. freepik
PGE wymiana licznika, fot. freepik

Kiedy przyjdą do mnie zamontować mi nowy licznik?

Na razie koncern zamówił pierwszych 700 tys. nowych liczników, które mają mu zostać dostarczone przez podwykonawców przez najbliższe 18 miesięcy. W praktyce oznacza to, że równie dobrze monterzy mogą do twoich drzwi zapukać za tydzień lub dwa. Jak i za dwa lub pięć lat. PGE wcześniej jednak pewnie poinformuje każdego swojego klienta o możliwej wizycie. Do pewnego stopnia wskazówką tego, jak szybko licznik zostanie prawdopodobnie wymieniony u ciebie, może być jego obecny stan, oraz to jak bardzo jest stary. Jeśli wierzyć zapewnieniom PGE, to jako pierwsze wymieni ona najstarsze urządzenia.

PGE wymiana licznika, fot. freepik
PGE wymiana licznika, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także