×

Zmień ustawienia w pralce, a do jednego prania zużyjesz nawet 60% mniej prądu!

Ceny prądu są gorącym tematem. Słyszymy o nich w telewizji, czytamy w gazetach. Drożyzna jest omawiana na każdym spotkaniu rodzinnym czy towarzyskim. Wszyscy są wstrząśnięci tym, jak bardzo ucierpi kieszeń każdego z nas, kiedy trzeba będzie ogrzewać mieszkanie. Wielu z nas wskutek pandemii przeszło na pracę zdalną i już tego nie zmieniało. Taki system wymaga jednak stałej eksploatacji urządzeń elektrycznych, co wiąże się z dużym zużyciem prądu. Trzeba więc szukać rozwiązań, które pomogą nam w inny sposób zmniejszyć to zużycie. Poznaj, jak płacić mniejsze rachunki za prąd – nawet o 60%!

Niestety, od 2023 roku zostanie ograniczona nasza wolność w sferze używania energii elektrycznej. Jeśli przekroczymy ustalony przez rząd pułap 2000 kWh, to cena z 0,77/kWh wzrośnie na ponad 2 złote! Jak mieć mniejsze zużycie prądu nie ograniczając się w codziennych obowiązkach ale też przyjemnościach?

Umiejętnie wietrz mieszkanie, aby nie marnować ciepła

Masz w planach otwarcie okien i wpuszczenie do domu świeżego powietrza? Przygotuj się do tego. Wyłącz swoje źródło ogrzewania, aby nie działało na darmo i odczekaj kilka minut. Po tym czasie szeroko otwórz okna. Kiedy uznasz, że już wystarczy i znów je zamkniesz, to dopiero wtedy ponownie załącz ogrzewanie.
Pomocne też mogą okazać się rolety – zwijaj je, kiedy na zewnątrz jest ciepło i słonecznie, a zasłaniaj nimi okna, kiedy pogoda jest chłodna i pochmurna.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Odpowiednio ustawiając grzejniki

Zadbaj o to, aby w miarę możliwości nie były niczym zasłonięte. Najlepiej, aby rozchodzące się z nich ciepło nie miało na swojej drodze żadnej przeszkody. Jeśli warunki na to pozwalają, przestaw stojące przy grzejnikach łóżka i szafy, które zablokują przepływ powietrza. Optymalna odległość to co najmniej 10-20 centymetrów.

To samo tyczy się również zasłon. Jeśli zasłaniają kaloryfer, to nie przepuszczą ciepła do wnętrza pokoju. Postaraj się więc, aby na czas sezonu grzewczego wieszać firanki i zasłony krótsze – takie, które będą się kończyć ponad grzejnikiem.

Jak płacić mniejsze rachunki za prąd?
Jak płacić mniejsze rachunki za prąd? Fot. Freepik.com

Oszczędzaj nie tylko prąd, ale też przy okazji wodę!

Jak zmniejszyć rachunki? Możesz to zrobić aż na dwa sposoby:

  • jeśli zamienisz codzienne kąpiele w wannie na krótsze prysznice to oszczędzisz nawet 50 litrów wody! To nie jest przesadzona i zbyt wygórowana ilość. Wanna ma pojemność około 150 – 200 litrów, a biorąc prysznic, zużycie wyniesie niewiele ponad 10 litrów na minutę. Ale nie rezygnuj z tego relaksu całkowicie. Szczególnie dla kobiet byłoby to ciężkie – lubią zanurzyć się w gorącej wodzie z dodatkiem ulubionych olejków zapachowych. Nic tak nie odpręża! Wystarczy więc, jeśli w tygodniu będziesz korzystać z prysznica, a w weekendy z wanny. Tym sposobem i zaoszczędzisz i nie odmówisz sobie przyjemności.
  • miej oko na pranie. Załączaj pralkę tylko wtedy, kiedy jej wsad będzie pełny. Lepiej, żeby działała rzadziej, a z większym ładunkiem. Często cykl do delikatnych rzeczy pobiera dużo więcej wody do mniejszej ilości wsadu. Sprawdź swoje programy w instrukcji i jeżeli nie pierzesz naprawdę delikatnych ubrań, ustawiaj normalny program.
  • Staraj się też używać programu o jak najniższej temperaturze. Jeżeli nie masz bardzo brudnych rzeczy, oszczędzisz ponad 50% energii przy zmianie z gorącego prania na pranie w temperaturze 60 °C,  50% energii zużyjesz mniej przy zmianie z 60 °C na 40 °C i oszczędzisz 20%  przy zmianie z 40 °C na 30 °C .

Oba sposoby pomogą zaoszczędzić nie tylko wodę, ale też energię elektryczną, która jest potrzebna do jej podgrzania!

Jak płacić mniejsze rachunki za prąd?
Jak płacić mniejsze rachunki za prąd? Fot. Freepik.com

Jak oszczędzać na rachunkach? Zainwestuj teraz, a później ze spokojem będziesz patrzeć na rachunki

Pewnie z nietęgą miną patrzysz na ten sposób, bo wszędzie teraz szukamy oszczędności i jesteśmy raczej powściągliwi w wydawaniu pieniędzy. Ale jest to niezwykle rozsądne posunięcie. Jeśli teraz wydasz jednorazowo więcej pieniędzy, a później będziesz płacił mniejsze rachunki co miesiąc, to finalnie wydasz mniej niż jeśli teraz nie wydasz nic, a później będziesz z trwogą otwierał swoje faktury. Więc co możesz zrobić teraz?

  • zamontować zawory i głowice termostatyczne, by ustawić z ich pomocą stałą temperaturę w pomieszczeniach
  • zrobić przegląd instalacji grzewczej
  • zamienić starą lodówkę na nową, wyposażoną w wysoką klasę energetyczną
  • zainwestować w inteligentne urządzenia
  • uszczelnić okna i drzwi w domu oraz w piwnicy
  • wymienić zwykłe żarówki na żarówki LED

 

Jak płacić mniejsze rachunki za prąd i gaz? Poznaj też inne patenty!.

Kulki z folii aluminiowej do prania. W ten sposób oszczędzisz setki złotych!

Źródła: spidersweb.pl

Może Cię zainteresować