PoradyW ten sposób nie czyść kaloszy. Zniszczysz je jednym ruchem

W ten sposób nie czyść kaloszy. Zniszczysz je jednym ruchem

Kalosze nie lubią eksperymentów pielęgnacyjnych. Fot. Freepik
Kalosze nie lubią eksperymentów pielęgnacyjnych. Fot. Freepik
29.10.2023 10:04

Kalosze są modnym dodatkiem do jesiennych stylizacji już od kilku sezonów. Nie tylko efektownie się prezentują, ale są również wygodne i praktyczne, szczególnie przy niepogodzie. Aby zawsze stanowiły modne uzupełnienie stroju, musisz o nie odpowiednio dbać. Podpowiadamy, jak je czyścić i impregnować, by się nie zniszczyły.

Kiedyś kalosze nosili głównie rybacy i rolnicy, a także dzieci, które w czasie deszczu uwielbiają skakać po kałużach. Dziś gumowe obuwie jest jednym z najmodniejszych dodatków, jakie można sobie sprawić jesienią. Efekt "wow" może jednak zostać zniweczony przez uszkodzenia wynikające z niewłaściwej pielęgnacji obuwia. Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać.

Jak dbać o kalosze, żeby ich nie zniszczyć?

Producenci kaloszy, szczególnie tych z wyższej półki cenowej, zdecydowanie odradzają wszelkie eksperymentalne metody czyszczenia i impregnacji. Jeśli kusi cię, by wypróbować jakiś sprytny lifehack z internetu, lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Wszystkie niesprawdzone metody i preparaty mogą uszkodzić gumę i odebrać butom cały urok. Impregnuj gumowce specjalistycznym środkiem dostępnym w sklepach obuwniczych, by łatwiej było je utrzymać w czystości. Po powrocie do domu ścieraj błoto miękką szmatką zwilżoną samą wodą. W żadnym wypadku nie stosuj gąbki do naczyń, która mogłaby zarysować delikatną powierzchnię.

Kalosze wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by zachować ładny wygląd. Fot. Pixabay
Kalosze wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by zachować ładny wygląd. Fot. Pixabay

Jak czyścić kalosze?

Zacznijmy od tego, że sposób czyszczenia kaloszy będzie taki sam zarówno dla butów z połyskiem, jak i matowych. Jeśli zauważysz na ich powierzchni charakterystyczny, biały lub szaroniebieski nalot, nie wpadaj w panikę. To naturalne zjawisko związane z tym, że buty pokryto woskiem. Smugi z łatwością usuniesz, stosując specjalistyczny zestaw do czyszczenia kaloszy. Możesz kupić go za ok. 50 zł. Pamiętaj, by wszystkie preparaty nakładać miękką, najlepiej bawełnianą ściereczką (nigdy gąbką do naczyń!).

Jeśli masz kalosze, musisz o nie odpowiednio dbać. Fot. Pixabay
Jeśli masz kalosze, musisz o nie odpowiednio dbać. Fot. Pixabay

Jak wyczyścić wnętrze kaloszy?

Problem zabrudzeń wewnątrz kaloszy dotyczy głównie modeli z krótką cholewką. Jeśli but jest w całości wykonany z gumy, wypłucz go wodą lub zetrzyj brud wilgotną szmatką. Następnie odwróć go, by usunąć ewentualną resztkę wody i zostaw tak do całkowitego wysuszenia. Jeżeli natomiast masz kalosze z futerkiem w środku, czyszczenie wewnętrznych zabrudzeń lepiej zostawić specjalistom. Zanieś gumowce do pralni chemicznej, by tam usunięto zabrudzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także