PoradyLajfhakiKażdy ma to na biurku. Mało kto wie, że wyczyści buty zamszowe

Każdy ma to na biurku. Mało kto wie, że wyczyści buty zamszowe

jak wyczyścić zamsz fot. genialne.pl
jak wyczyścić zamsz fot. genialne.pl
30.08.2023 21:08

Obuwie i galanteria z tego materiału prezentuje się niezwykle efektownie, przez co szczególnie wczesną jesienią dodaje uroku każdej stylizacji. Jednak tworzywo to lubi bardzo się brudzić, przez co nie wygląda dobrze. Wyczyścić zamsz można na wiele sposobów, ale jeden jest szczególnie prosty.

Jest to tak naprawdę skóra zwierzęca, która nie ma części licowej, a włoski. Warto dodać, że jest to bardzo miękki materiał, z którego wykonana jest większa część, dostępnego obecnie obuwia. Jeśli decydujemy się na zakup rzeczy wykonanej z zamszu, to musimy także wiedzieć, jak należy prawidłowo o nią dbać.

Jak wyczyścić zamsz?

Podczas zakupów w wielu sklepach obuwniczych jest możliwość zaopatrzenia się w odpowiednie specyfiki. Jednak często ich cena jest zaporowa, przez co lepiej wykorzystać domowe alternatywy. Jednak zanim sięgniesz po wodę, to pamiętaj, że zamszu nie należy moczyć. W przeciwnym razie buty stracą swój kształt, a z czasem się zniszczą. Ważne są także narzędzia, jakimi zamierzamy czyścić zamsz. Powinny być to delikatne szczoteczki lub gąbki, które nie zarysują jego powierzchni. Doprowadzanie zamszu do porządku polega na ścieraniu brudu, a najprostsza do tego okazuje się skórka od chleba. Delikatne i małoinwazyjne ruchy spowodują, że po kilku minutach plama zniknie bezpowrotnie. Dobrą alternatywą jest szkolna gumka do ścierania, która wymaże cały brud — dosłownie! W czyszczeniu zamszu prawdą jest to, że cierpliwość popłaca, ponieważ nie da się zrobić tego szybko i skutecznie. Można też wykorzystać szczoteczkę do czyszczenia zębów, która jest już niepotrzebna. Najlepiej sprawdzi się ta miękka, ponieważ nie uszkodzi materiału.

Obraz

Pozostałe triki na czyszczenie zamszowych jasnych butów

  • Para wodna znakomicie odświeży zamsz oraz pozbędzie się zabrudzeń z ich powierzchni. Wystarczy umieścić rzeczy do odczyszczenia na około 15 minut nisko nad parującą wodą. W wielu żelazkach istnieje możliwość prasowania za pomocą pary wodnej, dlatego warto wykorzystać je do tego celu. Po kilku chwilach wystarczy zetrzeć ściereczką skroplony brud z powierzchni obuwia.
  • Mieszanka z 1 łyżeczki sody oczyszczoneji 1 szklanki mleka również sprawdzi się fenomenalnie. Wystarczy namoczyć w roztworze szmatkę, a następnie porządnie ją odcisnąć. Na koniec przecierać zabrudzone miejsca na butach, aż do całkowitego ich rozpuszczenia.
Man's hand clean suede shoes, boots with a brush on wooden background. Footwear maintenance captured, copy space, for text.
Man's hand clean suede shoes, boots with a brush on wooden background. Footwear maintenance captured, copy space, for text.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także