PoradyLajfhakiPrzesuszone pędy i pomarszczone liście? To znak, że storczyk potrzebuje kąpieli

Przesuszone pędy i pomarszczone liście? To znak, że storczyk potrzebuje kąpieli

kąpiel dla storczyka, fot. Genialne
kąpiel dla storczyka, fot. Genialne
20.10.2023 14:26

Storczyki to bardzo urodziwe i wdzięczne kwiaty. Nic więc dziwnego, że moda na nie wciąż nie przemija, a wręcz zaskarbiają sobie nowych miłośników. Oto kąpiel dla storczyka, która sprawi, że będzie pięknie rósł i w pełni się zregeneruje.

Storczyki mają swoje konkretne wymagania co do uprawy. Źle znoszą przeciągi oraz zbyt wysokie temperatury i zmiany otoczenia. Nie wolno więc stawiać ich w przeciągu. Oto co jeszcze warto wiedzieć.

Kąpiel dla storczyka

Kwiaty te potrafią zachwycić. Są eleganckie i mają wiele ciekawych odmian. Najczęściej w domach parapety zdobią te z rodzaju phalaenopsis. Kupujemy je w sklepach ogrodniczych, kwiaciarniach oraz w supermarketach. Samych odmian storczyków jest kilkaset i każda z nich ma swoje wymagania. Różnią się między sobą rozmiarem, kolorem płatków oraz okresem kwitnienia. Jest też kilka rzadkich okazów, które mogą kosztować nawet ponad 200 zł za sztukę! Te jednak przeznaczone są dla ich kolekcjonerów. Zainteresowanie tymi kwiatami nie maleje, a wręcz odwrotnie, pojawia się wiele grup dla miłośników storczyków, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z nimi lub mają już doświadczenie w ich uprawie. Na jednej z nich znaleźliśmy ciekawy patent na regenerację tych kwiatów. Oto jak powinna wyglądać kąpiel dla storczyka. Będzie po niej niezwykle odżywiony!

Złamana łodyga storczyka nie przekreśla jego szans na kwitnienie w przyszłości. Fot. Freepik
Złamana łodyga storczyka nie przekreśla jego szans na kwitnienie w przyszłości. Fot. Freepik

Jak zregenerować odwodnionego storczyka?

Zdarzyć się może, że kwiat ten zacznie mieć pomarszczone liście. To objaw odwodnienia, a główną tego przyczyną są zasuszone korzenie. Warto sprawdzić ich stan, wyjmując storczyka z doniczki. Jeśli są one pożółkłe i wyschnięte, oznacza to, że wymagają regeneracji. Jeśli zaś doszło do przelania rośliny, należy ja szybko przesadzić do nowego podłoża. Rozwiązaniem na pierwszy problem jest specjalna kąpiel. Wystarczy, że zanurzy się go w miękkiej wodzie — musi być zdemineralizowana lub destylowana — i zostawi na całą noc. Ważne, aby nie zamoczyć liści. Rano storczyka wyciąga się i na nowo na noc wkłada do miski z wodą. Ten proces powtarza się aż do uzyskania pełnej regeneracji storczyka. Może to potrwać nawet kilka dni, później kwiat należy przesadzić do świeżego podłoża.

Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Freepik
Jak uchronić storczyki przed szkodnikami? fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także