PoradyLajfhakiKiedy skrzydłokwiat gaśnie w oczach, robię nawóz ostatniej szansy. Nigdy mnie nie zawiódł

Kiedy skrzydłokwiat gaśnie w oczach, robię nawóz ostatniej szansy. Nigdy mnie nie zawiódł

skrzydłokwiat marnieje, fot. Getty Images
skrzydłokwiat marnieje, fot. Getty Images
01.09.2023 13:31

Rośliny te zyskały ogromną popularność ze względu na oryginalny wygląd oraz właściwości oczyszczające powietrze. Warto dodać, że z ich hodowlą poradzi sobie nawet niedoświadczony ogrodnik, ale często kwiat nie współpracuje. Podpowiadamy co robić, kiedy skrzydłokwiat marnieje.

Mimo że jest piękny to wykazuje dużą wrażliwość na warunki, w jakich się znajduje. Bardzo często atakują go choroby, przez co nie kwitnie tak spektakularnie, jak na początku. Jednak mimo to można go spotkać na wielu parapetach, ponieważ oprócz zielonych liści ma białe i smukłe kwiatostany przykłuwające uwagę.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Pochodzi z tropików, ale kiedy poznasz go bliżej, to okaże się, że jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Mimo to najczęściej skrzydłokwiaty dotykają choroby grzybowe, które tworzą się w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Zazwyczaj jest to plamistość liści oraz pierścieniowa plamistość skrzydłokwiatu. Przez nie liście rośliny zaczynają żółknąć, a potem schnąć. Jest to wynik także tego, że w pomieszczeniu jest za mała wilgoć, która ma zabójcze skutki dla skrzydłokwiatów. Równie często zdarza się, że białe kwiatostany rośliny zaczynają brązowieć, co jest objawem nieregularnego podlewania i zbyt suchego powietrza. Negatywny wpływ ma również zbyt duże nasłonecznienia i porażenie przez promienie słoneczne. Skrzydłokwiat może marnieć również przez to, że nie ma zbyt dużej ilości składników pokarmowych w glebie.

czym nawozić skrzydłokwiat? fot. genialne.pl
czym nawozić skrzydłokwiat? fot. genialne.pl

Sposób na marniejący skrzydłokwiat

Jeśli w doniczce stoi wrak kwiatu, to nie wyrzucaj go od razu na śmietnik. Wystarczy, że odpowiednio odżywisz skrzydłokwiat, bez użycia drogich chemicznych środków. Należy wykorzystać naturalne specyfiki, które są tanie i zawsze znajdują się pod ręką. Warto dodać, że na przygotowanie odżywki nie  wydasz nawet gorsza. Wszystko za sprawą łupin z cebuli. To właśnie one są istną bombą witaminową oraz mineralną, a zawierają m.in. azot, fosfor, potas, magnez oraz bor i mangan. Wystarczy garść łupin zalać 1 litrem wody, a następnie zostawić na około 2 godziny. W tym czasie oddadzą one do wody to, co mają najlepsze. Na koniec musisz tylko przecedzić wywar i podlewać nim rośliny raz w tygodniu. Już po kilku tygodniach skrzydłokwiat odzyska zielony kolor i obsypie się kwiatostanami.

Czym podlewać skrzydłokwiat fot. Freepik
Czym podlewać skrzydłokwiat fot. Freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także