PoradyDomowe trikiKażdy słyszał, nie każdy wie. WD-40, co oznacza ta tajemnicza nazwa?

Każdy słyszał, nie każdy wie. WD‑40, co oznacza ta tajemnicza nazwa?

Wd-40 co to takiego, że koniecznie musisz mieć go w domu
Wd-40 co to takiego, że koniecznie musisz mieć go w domu
Źródło zdjęć: © Genialne

03.11.2023 10:21, aktual.: 07.06.2024 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

WD-40 co to takiego? Takie pytanie pewnie nie raz zadał sobie każdy z nas. Choć często słyszymy o tym wszechstronnym środku, mało kto wie, skąd wzięła się jego nazwa. Kolejną enigmą staje się jego skład. Co takiego ma w sobie, że wykorzystać go można do tak wielu celów? Znasz je wszystkie?

WD-40 to skrót od angielskiego "Water Displacement", co można przetłumaczyć jako "wyparcie wody". Jego głównym celem było zapobieganie korozji poprzez usuwanie wilgoci. Produkt ten został stworzony przez trzech Amerykanów z San Diego w 1953 roku, po uprzednich 40 nieudanych próbach. Dopiero wtedy udało im się stworzyć ten wyjątkowy preparat, który skutecznie zapobiegał korozji. Z biegiem lat okazało się, że to game changer w każdym domu.

WD-40 co to za specyfik?

Początkowo WD-40 był używany jedynie jako rozpuszczalnik i odtłuszczacz, jednak z biegiem czasu odkryto jego liczne inne zastosowania. Choć dokładny skład WD-40 pozostaje tajemnicą, wiemy ogólnikowo, że zawiera spirytus mineralny jako główny składnik, LPG (dwutlenek węgla), aby zmniejszyć palność, lekkie oleje smarujące oraz tzw. składniki obojętne. Do jego typowych zastosowań zakwalifikować można:

- smarowanie i rozluźnianie połączeń i zawiasów,

- usuwanie zanieczyszczeń z mechanizmów,

- usuwanie rdzy,

- przeciwdziałanie wilgoci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

WD-40 - co to za zastosowania, których nie sposób się po nim spodziewać?

WD-40 może nadać połysk podłogom, podobny do efektu po woskowaniu. Co więcej, jednocześnie nie sprawia, że powierzchnia staje się śliska. Może być używany do usuwania plam z dywanów w połączeniu z ciepłą wodą i mydłem, a także do wywabiania plam po pomidorach z ubrań. Ten środek skutecznie eliminuje też ślady taśmy klejącej, naklejek oraz trudno odchodzących nalepek cenowych.

WD-40 to także doskonałe rozwiązanie do czyszczenia fug, usuwania plam ze stalowych zlewozmywaków oraz zmiękczania materiałów skórzanych, takich jak buty, ubrania i tapicerka. Może być używany do czyszczenia i smarowania strun instrumentów muzycznych, chronienia luster przed zaparowaniem oraz zapobiegania skrzypieniu drzwi, okien i innych mechanizmów. Dlatego można stosować go holistycznie w gospodarstwie domowym.

To nadal nie koniec genialnych zastosowań WD-40

Jeśli masz problem z kamieniem i nalotami w muszlach klozetowych, WD-40 również może pomóc. Warto więc eksperymentować z tym uniwersalnym środkiem, aby odkryć, jak wiele zadań może z powodzeniem wykonać. WD-40 to zaskakująco użyteczny produkt, który warto mieć w swoich zapasach. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz coś posmarować, czy oczyścić, jest wszechstronnym sprzymierzeńcem w codziennych wyzwaniach domowych. WD-40 co to? To twoje nowe narzędzie do rozwiązywania wielu problemów w try miga.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także