PoradyLajfhakiSpryskaj WD-40 to miejsce w samochodzie, a efekty Cię zaskoczą

Spryskaj WD‑40 to miejsce w samochodzie, a efekty Cię zaskoczą

wd-40 do samochodu fot. genialne.pl
wd-40 do samochodu fot. genialne.pl
14.08.2023 10:43, aktualizacja: 14.08.2023 11:04

Słyszałeś kiedyś o środku WD-40 do pielęgnacji samochodu? Ten genialny płyn to wynaleziony w Stanach preparat przeciwko korozji, który z czasem znalazł o wiele więcej zastosowań. Lista stale się powiększa, a wielu fanów motoryzacji nie wyobraża sobie pielęgnacji swojego samochodu bez jego użycia.

Mycie samochodu nie ogranicza się jedynie do wstąpienia na myjnie raz w miesiącu. Aby nasze auto lśniło zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, trzeba się nim odpowiednio zaopiekować. Sklepy przemysłowe zapewniają nas, że każda powierzchnia musi być potraktowana innym specyfikiem, lecz doświadczony kierowca wie, że wcale tak nie jest. Słynny preparat w niebiesko żółtej puszce jest w stanie zdziałać cuda w naszym samochodzie.

Dlaczego warto wrzucić puszkę WD-40 do samochodu?

Pierwotne zastosowanie płynu to zwalczanie korozji i jak najbardziej jest to aktualne, lecz płyn ma o wiele większy potencjał, z którego aż żal nie skorzystać. Trudno znaleźć lepszy środek, który już w kilka chwil poradzi sobie z resztkami owadów, zwłaszcza na przedniej szybie. Zwykłe detergenty jedynie rozmazują plamy, a w konsekwencji mamy jeszcze większy bałagan. Jeśli mowa o szybach, to tytułowy specyfik świetnie radzi sobie ze starymi nalepkami, które często pozostawiają nieestetyczne ślady od kleju. Skrzypiące zawiasy, przymarznięty wlew na paliwo, zakurzone elementy pod maską czy ciężkie otwieranie drzwi nie dotyczą osób, które regularnie stosują ten środek. Jeśli masz dzieci, a twoja tapicerka przypomina kolorowankę, możesz pokusić się o użycie WD-40 na wszelkie plamy i zarysowania. Wystarczy popryskać zabrudzenie, zaschniętą gumę czy nawet ślad po krwi, a następnie przemyć całość wilgotną ścierką. Plama powinna natychmiastowo zejść.

Obraz

Do czego lepiej nie używać preparatu?

Ten genialny specyfik ma jeden skutek uboczny, o którym warto pamiętać — wypłukuje smar. Używanie go na zawiasy czy zamarznięte części jest na dłuższą metę nieskuteczne, a nawet niebezpieczne. Bez odpowiedniego naoliwienia niektóre miejsca będą zbierać kurz, a po dłuższym czasie może to doprowadzić do zablokowania mechanizmu. Internetowe fora mówią o pryskaniu łańcucha w rowerze, co zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. Podobnie jest w przypadku gumowych elementów, które nie akceptują tego środka chemicznego.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także