Prysznic rano czy wieczorem? Myśląc o porze dnia, zapominamy o innym ważnym czynniku dla lepszego samopoczucia i zdrowia
Lepiej jest brać prysznic rano czy wieczorem? To pytaniem, które chociaż raz w życiu zadał sobie chyba każdy z nas. Od wielu lat stara się na nie odpowiedzieć również cała masa ekspertów. Co wynika z ich dotychczasowych ustaleń?
22.04.2022 12:31
Kiedy brać prysznic?
Na tę chwilę wśród ekspertów nieco więcej zwolenników zdaje się mieć wieczorny prysznic, choć nawet oni podkreślają, że wszystko zależy od okoliczności. Natomiast przede wszystkim prysznic nie powinien być gorący, nie powinien trwać zbyt długo (maks. 10 minut, optymalnie kilka minut) i praktycznie wszyscy podkreślają też, że prysznic jest korzystniejszy od kąpieli w wannie. A co do pory brania prysznica, to zalety porannego i wieczornego prysznica wyszczególniamy poniżej.
Poranny prysznic - dla kogo?
Zaleca się go przede wszystkim osobom, które chcą się szybciej obudzić i chcą, aby ich organizm był lepiej przygotowany na to, co go czeka w pierwszych godzinach dnia. Taki prysznic powinien być zimny i krótki, dzięki temu pobudzimy nasze krążenie i usprawnimy pracę naszego ciała. Na poranny prysznic powinny się skusić także osoby mające problem z przetłuszczającymi się włosami i nocną potliwością - mycie przetłuszczonych włosów krótko przed snem jest mało efektywne, a w przypadku potliwości sprawa wydaje się oczywista.
Wieczorny prysznic - dla kogo?
Prysznic wieczorem zaleca się przede wszystkim osobom, które miewają problemy z zasypianiem, albo po prostu chcą swojemu organizmowi ten proces ułatwić. Według różnych ekspertów należy w takim wypadku prysznic brać 1-2 godziny przed pójściem spać. Istnieją przy tym badania wskazujące, że wieczorny prysznic skraca zasypianie średnio o 10 minut, a część ekspertów uważa, że polepsza też jakość snu. Poza tym kąpiel wieczorem zaleca się osobom mającym problemy ze skórą suchą i z przebarwieniami - wieczorny prysznic powinien pozytywnie wpłynąć na ilość pojawiających się "niedoskonałości". Poza tym kąpiel przed snem jest zalecana w przypadku silnego spocenia się w ciągu dnia, a także u alergików w najtrudniejszych dla nich okresach roku.
Temperatura
Zimny czy ciepły prysznic? Temperatura wody ma znaczny wpływ na nasze zdrowie. Gorących prysznicy nie zalecamy, ale ciepłe już tak.
Ciepły prysznic rozluźnia, rozgrzewa, poprawia pracę mózgu i ułatwia zasypianie.
Zimny prysznic obniża poziom stresu, zmniejsza ból i obrzęki oraz poprawia krążenie.
Bierzesz prysznic rano czy wieczorem?