PoradyKiedy liście piwonii żółkną, nie trać ani chwili! To choroba, którą możesz powstrzymać

Kiedy liście piwonii żółkną, nie trać ani chwili! To choroba, którą możesz powstrzymać

żółte plamy na liściach piwonii, fot. Getty Images
żółte plamy na liściach piwonii, fot. Getty Images

28.04.2023 10:07

Są piękne, ale bardzo delikatne, dlatego wymagają wyjątkowej uwagi. Kiedy na liściach piwonii pojawią się żółte plamy, musisz szybko działać, by ocalić roślinę.

Piwonie (znane również jako peonie) mają bardzo okazałe, piękne kwiaty, dlatego wiele osób chce mieć je w swoim ogrodzie. Są jednak bardzo delikatne, dlatego musisz zapewnić im odpowiednie warunki i właściwie o nie dbać. Kiedy zobaczysz żółte plamy na liściach, to znak, że dzieje się coś złego i musisz podjąć odpowiednie kroki.

Jak dbać o piwonie?

Aby piwonie pięknie rosły, należy wybrać dla nich odpowiednie miejsce. Powinno być przynajmniej w umiarkowanym stopniu nasłonecznione. Dobrze posadzić roślinę na delikatnym wzniesieniu, by woda nie gromadziła się w okolicy karpu. Szukając odpowiedniego miejsca dla piwonii, zwróć również uwagę na to, by roślina nie była narażona na działanie wiatru. Jeśli sadzisz więcej niż jeden okaz, zostaw między roślinami przynajmniej pół metra odstępu. W przypadku gatunków, które mają dłuższe, bardziej rozłożyste gałęzie, zapewnij piwoniom odpowiednie podparcie.

Co oznaczają żółte plamy na liściach piwonii? Fot Getty Images
Co oznaczają żółte plamy na liściach piwonii? Fot Getty Images

Co oznaczają żółte palmy na liściach piwonii?

Żółte plamy na liściach piwonii to oznaka choroby. Fot. Getty Images
Żółte plamy na liściach piwonii to oznaka choroby. Fot. Getty Images

Co robić, kiedy na liściach piwonii są żółte plamy?

Piwonie są narażone na różne choroby. Od ich objawów będzie uzależnione to, jakie działania powinieneś podjąć.

  • Jeśli na liściach pojawiają się żółte plamki, ciemne i jasne pasy lub odbarwienia w kształcie pierścieni, może to oznaczać chorobę wirusową. Odetnij zainfekowane fragmenty rośliny, a miejsca cięć posyp popiołem drzewnym lub węglem aktywnym. Jeśli choroba powróci, konieczne będzie wyrwanie i spalenie rośliny.
  • Jeśli na liściach piwonii pojawiają się żółte plamy, które się rozrastają i powodują, że liście więdną oraz zwijają się, roślinę najprawdopodobniej zaatakowały nicienie. Aby potwierdzić tę diagnozę, odkop korzenie. Jeśli widzisz na nich bulwiaste narośle, musisz usunąć roślinę i spalić ją. Mało tego, aby choroba nie przeszła na inne sadzonki, musisz wpuścić do gleby specjalny preparat przeciwko nicieniom.
  • Jeśli widzisz szare plamy na liściach, gnijące pędy lub pąki, prawdopodobnie roślinę zaatakowała choroba grzybowa (szara pleśń lub mączniak prawdziwy). Odetnij porażone części rośliny, a resztę spryskaj środkiem grzybobójczym. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana, późnym latem powinieneś ściąć wszystkie liście tuż przy ziemi.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także