PoradyKiedy podłoga skrzypi stosuję jeden produkt i odzyskuję spokój we własnym domu

Kiedy podłoga skrzypi stosuję jeden produkt i odzyskuję spokój we własnym domu

Co zrobić kiedy podłoga skrzypi, fot. Pinterest / Genialne
Co zrobić kiedy podłoga skrzypi, fot. Pinterest / Genialne
30.08.2022 09:11

Skrzypiące drewniane panele to prawdziwa zmora. One potrafią łatwo wyprowadzić z równowagi każdą osobę, która we własnym domu pragnie zaznać chwili ciszy i spokoju. Co zrobić kiedy podłoga skrzypi?

Dlaczego podłoga zaczyna trzeszczeć?

Powodów skrzypienia paneli jest kilka. I ten problem nie dotyczy tylko podłóg w starych czy długo nieremontowanych domach. Skrzypienie może pojawić się także w nowych mieszkaniach. Zwykle jego przyczyna tkwi w nieprawidłowym montażu, braku dylatacji czy nagłym wzroście wilgoci w pomieszczeniu. Powodem jest także nieprawidłowe przechowywanie drewnianych paneli lub kupienie niskiej jakości produktu.

Oczywiście jeżeli duża część podłogi wyjątkowo uciążliwie skrzypi, to konieczne będzie rozebranie jej i ułożenie na nowo. Jeżeli nie chcesz tego robić lub trzeszczenie występuje tylko miejscowo, to możesz spróbować je wyciszyć, aby było mniej słyszalne.

Co zrobić kiedy podłoga skrzypi, fot. Unsplash
Co zrobić kiedy podłoga skrzypi, fot. Unsplash

Jak zredukować skrzypienie podłogi?

Patentem na zredukowanie skrzypienia jest ułożenie na podłodze warstwy wyciszającej. W rej roli świetnie sprawdzi się wykładzina dywanowa lub grube i mięsiste dywany. Dobrym rozwiązaniem jest również małe przemeblowanie pokoju i poprzestawianie mebli. To obciąży podłogę w innym miejscu.

Czym wypełnić przestrzenie między panelami?

Istnieje jeszcze jeden powód skrzypienia paneli. Jest nim ocieranie się poszczególnych elementów o siebie. Aby to zniwelować wystarczy w szczeliny wprowadzić odpowiednie środki.

Co zrobić kiedy podłoga skrzypi, fot. Unsplash
Co zrobić kiedy podłoga skrzypi, fot. Unsplash

Zacznij od zaaplikowania w przerwy talku. Następnie na wypełnionej szczelinie połóż szmatkę i zacznij ją udeptywać lub uklepywać. Dzięki temu talk wejdzie głębiej. Całą procedurę wprowadzania talku powtarzaj do momentu, aż skrzypienie ustanie.

Dobre rezultaty osiągniesz także za pomocą oleju silikonowego. Rozprowadź go w przerwy między panelami. Później na szczeliny ułóż susze ściereczki i po prostu zacznij po nich chodzić. Wszystko po to, aby olej dobrze rozprowadził się między szczelinami i połączył panele. Po takiej kuracji szybko zauważysz różnicę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także