PoradyLajfhakiKiedy pralka śmierdzi jak szambo, stosuję prosty trik za 2 zł. Odświeża ją i wywabia smród

Kiedy pralka śmierdzi jak szambo, stosuję prosty trik za 2 zł. Odświeża ją i wywabia smród

Genialny sposób na smród z pralki. Fot. Genialne.pl
Genialny sposób na smród z pralki. Fot. Genialne.pl
28.07.2023 12:27

Pralka to urządzenie, które kojarzy nam się z czystym i pachnącym świeżością praniem. Niemniej jednak zdarza się, że z jej wnętrza wydobywa się nieprzyjemny, wręcz odpychający zapach. Czym jest spowodowany ten brzydki aromat? Jak można skutecznie wywabić smród z pralki?

Robisz pranie, ale po wyciągnięciu z bębna nie pachnie tak świeżo, jak można się było spodziewać? Kiedy otwierasz urządzenie, od razu uderza cię nieprzyjemna intensywna woń? A może wyczuwałeś brzydki zapach w łazience i próbując go zlokalizować, doszedłeś do pralki? Nie ma znaczenia, jaką drogą doszedłeś do tego, że to właśnie z pralki wydobywa się smród, działaj od razu, by go wyeliminować!

Czemu pralka zaczyna wydzielać zapach stęchlizny?

Istnieje wiele przyczyn, przez które z pralki może zacząć wydobywać się nieprzyjemny zapach. Aromat stęchlizny jest często wynikiem niewłaściwej pielęgnacji pralki lub zaniedbań w jej regularnym czyszczeniu. Co więc jest odpowiedzialne za ten odór, który uderza nas po otwarciu drzwi pralki?

  • Najczęściej winowajcami są grzyby, które mogą rozwijać się w pralce. Zazwyczaj pierzemy ubrania w niskich temperaturach, co nie pozwala na zabicie drobnoustrojów. Dlatego też, po wyjęciu prania, nigdy nie zamykaj od razu drzwiczek pralki. Pozwól bębnowi wyschnąć i pozwól, aby cała wilgoć z niego wyparowała.
  • Różnego rodzaju zanieczyszczenia, włosy czy sierść, które gromadzą się na filtrze, również mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Dlatego ważne jest regularne czyszczenie filtra.
  • Nie zapominaj również o czyszczeniu szufladki, do której wsypujesz proszek do prania. Resztki detergentów, które się tam odkładają, mogą być odpowiedzialne za zapach stęchlizny.
  • Pralka może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach także wtedy, kiedy przez dłuższy czas nie jest używana lub kiedy instalator niepoprawnie zamontował rury odprowadzające wodę. W takim przypadku brudna woda nie jest w stanie w całości spłynąć, a zaczyna gromadzić się w zagłębieniach czy załamaniach rur.
Czyszczenie octem i sodą to najlepszy sposób na smród z pralki. Fot. gettyimages
Czyszczenie octem i sodą to najlepszy sposób na smród z pralki. Fot. gettyimages

Jak skutecznie usunąć smród z pralki? A może za pomocą sody?

Pozbycie się zapachu stęchlizny z pralki jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Istnieje na to prosty i skuteczny sposób. Do bębna pralki wsyp jedną torebkę sody oczyszczonej i dodaj dowolny środek dezynfekujący. Następnie ustaw pusty cykl prania i wybierz temperaturę 90°C. Jeżeli jesteś zwolennikiem ekologicznych rozwiązań, możesz zastąpić środek dezynfekujący zwykłym octem. W takim przypadku do bębna pralki wlej sodę oczyszczoną i ocet w proporcji 1:1. Zazwyczaj wystarczy niepełna szklanka każdego ze składników. Następnie ustaw program prania na wysoką temperaturę.

Jak pozbyć się kamienia z pralki? Fot. Genialne.pl
Jak pozbyć się kamienia z pralki? Fot. Genialne.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także