PoradyLajfhakiKiedy przychodzi upał, nie potrzebuję klimatyzacji. Sąsiad zdradził mi lepszy i tańszy trik!

Kiedy przychodzi upał, nie potrzebuję klimatyzacji. Sąsiad zdradził mi lepszy i tańszy trik!

Jak ochłodzić mieszkanie, fot. Genialne
Jak ochłodzić mieszkanie, fot. Genialne
29.06.2023 16:20

Upały potrafią mocno dać się we znaki. Przez nie jesteśmy zmęczeni, niewyspani, a nawet tracimy apetyt. Dodatkowo promienie słoneczne nagrzewają pomieszczenia, a duchota jest nie do wytrzymania. Podpowiadamy, jak ochłodzić mieszkanie w tani, a skuteczny sposób.

Meteorolodzy przewidują bardzo ciepłe lato, podczas którego temperatury będą sięgać ponad 30 stopni Celsjusza. Warto już teraz poznać skuteczne sposoby na ochłodę nie tylko siebie, ale i domu. Dzięki prostym patentom łagodniej zniesiemy gorącą atmosferę, wydając na ten cel grosze.

Jak ochłodzić mieszkanie w upał?

Niektórzy pewnie zastanawiają się, czy jest to w ogóle realne, kiedy z nieba leje się żar. Specjaliści od wielu lat zalecają, aby podczas upałów pozostać w domu i nie wychodzić na zewnątrz. Mimo to spędzanie całego dnia w nagrzanym pomieszczeniu również nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Zaduch może powodować zmęczenie, bóle głowy, a nawet omdlenia. Nie wystarczy pić dużych ilości wody lub brać zimnych pryszniców, ponieważ kiedy ponownie wejdziemy do nagrzanego pomieszczenia, to znów będzie nam gorąco. Wysokie temperatury najmocniej odczuwają mieszkańcy miast w blokach, gdzie mieszkania nagrzewają się wyjątkowo szybko.

Young woman wearing t-shirt lying on floor near electric fan and tries to catch cold air stream to cool down. Female with terrible sweat lying on floor hates stuffiness and summer heat in apartment
Young woman wearing t-shirt lying on floor near electric fan and tries to catch cold air stream to cool down. Female with terrible sweat lying on floor hates stuffiness and summer heat in apartment

Domowe sposoby na schłodzenie mieszkania

Każdy w okresie fali tropikalnych upałów zastanawia się, jak schłodzić pomieszczenie. Warto zacząć od zamknięcia okien na dzień oraz zasłonięcia rolet. Ciepłe powietrze i promienie słońca głównie przez nie przedostają się do środka mieszkania. Warto dodać, że od wielu lat z wysokimi temperaturami radzą sobie w ten sposób mieszkańcy egzotycznych krajów, gdzie cały rok jest gorąco. Okna należy otwierać wieczorem, kiedy jest trochę chłodniej i można wietrzyć pomieszczenie do rana. Jednak to nie jest wystarczające rozwiązanie. Przygotuj wentylator oraz żelowy kompres chłodzący z apteki. Schłodź go wcześniej w zamrażalniku, po czym umieść na obudowie wiatraka. Zimne powietrze będzie rozchodzić się po całym pokoju. Możesz też wykorzystać kostki lodu — wrzuć je do miski i postaw bezpośrednio przed pracującym urządzeniem. Jest też jeszcze tańszy sposób. Namocz ręcznik w mocno zimnej wodzie, odciśnij, aby z niego nie kapało, i rozłóż na obudowie wentylatora. Uczucie orzeźwienia przyjdzie szybko.

Pozostały sposób na ochłodę

Do tej metody również będzie potrzebny wentylator, trytytki oraz małe plastikowe butelki. Na początku trzeba zrobić kilkanaście dziurek w butelkach oraz odciąć ich dół. W kolejnym kroku należy umieścić opaski kablowe na ramie wentylatora i przewlec je przez dziurki w butelkach. Na koniec dociśnij trytytkę tak, aby były przymocowane szyjką do dołu. Na koniec umieść w nich kostki lodu i gotowe. Po uruchomieniu wentylatora zimny powiew powietrza szybko wypełni całe mieszkanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także