To najlepszy moment na ścinanie i suszenie lawendy. Teraz ma najwięcej olejków eterycznych
Pięknie wygląda i jeszcze lepiej pachnie. Wabi motyle i odstrasza komary. Lawenda świetnie sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Ścięte kwiaty można ususzyć i wykorzystać na wiele sposobów. Podpowiadamy, kiedy najlepiej ścinać lawendę do suszenia.
24.07.2023 17:33
Lawenda ma wiele prozdrowotnych właściwości, które możemy wykorzystać. Wystarczy wiedzieć, kiedy i jak ścinać jej pędy, by zachowały dużo olejków eterycznych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, by spożytkować jej piękny zapach i leczniczą moc.
Co trzeba wiedzieć o cięciu lawendy?
Lawenda jest stosunkowo łatwa w uprawie. Musisz jedynie pamiętać o dostarczaniu jej nawozu z wapniem oraz przycinaniu pędów. To ostatnie ma wpływ na kształt rośliny, a także na to, jak się rozrasta i kwitnie. Lawendę należy przycinać wiosną i jesienią (zamiennie). Cięcie wiosenne najlepiej przeprowadzić na przełomie marca oraz kwietnia, a jesienne od połowy września. Dodatkowo lawendę należy przycinać latem, usuwając przekwitłe kwiatostany oraz bezlistne łodygi. Możesz również ściąć lawendę do suszenia, ale musisz wiedzieć, kiedy i jak to zrobić. Ważne, by roślina miała jak najwięcej olejków eterycznych.
Kiedy ścinać lawendę do suszenia?
Zbiory lawendy najlepiej jest robić, gdy kwiaty są jeszcze przed pełnym rozkwitem. Najczęściej robi się to w lipcu oraz sierpniu. W tym okresie roślina zawiera najwięcej olejków eterycznych. Również pora ścinania lawendy nie może być przypadkowa. Powinieneś chwycić za ostry sekator w słoneczne przedpołudnie. Roślina musi być już wysuszona z porannej rosy. Nie zwlekaj jednak za bardzo. Im późniejszą godzinę wybierzesz, tym mniej olejków eterycznych będzie w pędach.
Do czego wykorzystać ściętą lawendę?
Wiesz już, kiedy i jak ścinać lawendę. Czas powiedzieć, jak możesz wykorzystać ją w domu.
- Zrób z suszonej lawendy woreczki zapachowe do szafy. Odstraszą mole.
- Wymieszaj suszoną lawendę z cukrem i odstaw na 2 tygodnie. Po tym czasie będziesz mieć cukier lawendowy — idealny do wypieków, a także słodzenia kawy i herbaty.
- Parz suszoną lawendę lub dodawaj do herbaty. Taki napar działa rozluźniająco na mięśnie, a także bakteriobójczo i antyseptycznie, więc pomoże przy m.in. bólach menstruacyjnych czy przeziębieniach.
- Wykorzystaj lawendę do zrobienia oryginalnych dekoracji. Jedynym ograniczeniem jest tutaj twoja wyobraźnia.
- Możesz dodawać lawendę również do ciastek, lemoniady, a nawet zrobić z niej domowe lody.