PoradyDomowe trikiKiedy wkładałam te rzeczy do bębna, znajomi pukali się w głowy. Teraz też to piorą

Kiedy wkładałam te rzeczy do bębna, znajomi pukali się w głowy. Teraz też to piorą

co można prać w pralce, fot. Genialne
co można prać w pralce, fot. Genialne
Adrianna Trusiuk
02.09.2023 10:55

Ciężko wyobrazić sobie życie bez pralki. Dzięki niej możemy cieszyć się czystymi i pachnącymi ubraniami. Wiele osób zastanawia się, co można prać w pralce. Odpowiedź  może cię zdziwić.

Choć jeszcze 50 lat temu pralka była prawdziwym luksusem, dziś jest jednym z podstawowych sprzętów w każdym domu. Choć przeznaczona jest do prania ubrań, prawda jest taka, że można wyprać w niej znacznie więcej rzeczy.

Co można wyprać w pralce poza ubraniami?

Masz w domu niewielkie dywany? Możesz odświeżyć je w pralce. Nie chodzi tylko o dywaniki łazienkowe, ale też o dywany dziecięce. Zanim wrzucisz je do bębna, koniecznie sprawdź, czy zakupiony dywan nadaje się do prania. Na metce powinna znajdować się informacje, od producenta informująca czy materiał można czyścić w pralce. Do prania warto dodać opakowanie sody oczyszczonej. Posiada ona właściwości dezynfekujące i pozbędzie się wszelkich bakterii z powierzchni dywanu, a do tego odświeży jego kolor. Poza dywanem, w pralce możesz wyprać też buty. Mogą być to jednak wyłącznie buty materiałowe, takie jak trampki czy espadryle. Obuwie skórzane nie nadaje się do prania. Jeśli zdecydujesz się wyprać buty, pamiętaj o tym, żeby wrzucić je do specjalnego worka i koniecznie wyciągnąć sznurówki. Włącz możliwie najkrótszy program, ustawiając przy tym najmniejszą ilość obrotów.

Co można prać w pralce? Fot. Unsplash
Co można prać w pralce? Fot. Unsplash

Co jeszcze można prać w pralce?

Firany to nieodłączna ozdoba okien w wielu domach. Nadają przytulności i chronią nas przed ciekawskimi spojrzeniami. Niestety, gromadzi się na nich mnóstwo kurzu i bakterii, dlatego też wymagają regularnego czyszczenia. Firanki można wyprać. Trzeba trzymać się jednak dwóch, bardzo prostych zasad. Pierwsza z nich odnosi się do temperatury prania — powinna być możliwie jak najniższa (30 stp. C). Druga — wirowania. Długie i intensywne wirowanie sprawi, że firanki będą bardzo pogniecione. Jeśli chcesz tego uniknąć, ustaw najniższą moc obrotów i dodaj do prania pól szklanki octu. W ten sposób zmiękczysz tkaninę, a kiedy wyciągniesz ją z pralki, nie będzie pognieciona. Czwartą rzeczą, którą możesz wyprać w pralce są... pluszaki. Podobnie jak na firankach, osadza się na nich kurz i brud, zwłaszcza jeśli dzieci często bawią się nimi na zewnątrz. Co gorsza, gromadzą się na nich roztocza, które mogą przyczynić się do rozwoju alergii. Pluszaki czyść w niskiej temperaturze, a do prania dodaj opakowanie sody oczyszczonej. Przed praniem nie zapomnij o zdjęciu wszelkich dodatków, takich jak koraliki czy przypinki. Jeśli masz zamiar wyprać kilka lub kilkanaście pluszaków, koniczynie posegreguj je kolorami.

Co można prać w pralce? Fot. Unsplash
Co można prać w pralce? Fot. Unsplash
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także