Kiedy woda wpadnie mi do uszu, to nie skaczę na jednej nodze. Znam lepszy sposób
Lato sprzyja aktywności na świeżym powietrzu oraz kąpielom w stawach czy basenie. Jednak często zdarza się, że wówczas woda dostaje się nam do uszu, co wywołuje dyskomfort. Podpowiadamy jak pozbyć się wody z uszu.
Woda w uszach powoduje mrowienie i zatkanie przewodów słuchowych, co w łatwy sposób może doprowadzić do poważnych uszkodzeń lub całkowitej utraty słuchu. Dlatego należy bardzo szybko jej się pozbyć tak, aby nie wyrządziła szkody. Można zrobić to samodzielnie i szybko w domu.
Czy woda w uchu jest niebezpieczna?
Woda w uchu to problem, który może wywołać infekcję. Przed stanami chorobowymi ochrania nas warstwa woskowiny usznej, która tworzy szczelną warstwę. Dlatego najczęściej woda wypływa sama, ale może też dostać się zbyt głęboko i powodować namnażanie się bakterii. W medycynie zjawisko to określane jest mianem ucha pływaka, czyli otitis externa. Wnętrze ucha jest bardzo ciepłe, przez co w połączeniu z wilgocią stanowi idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Warto dodać, że objawy zapalenia ucha zewnętrznego są bardzo bolesne i pojawia się przy nich przezroczysta wydzielina. Kiedy tylko w uchu zaczynamy czuć dyskomfort, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty.
Jak pozbyć się wody z uszu?
Kiedy woda znalazła się w uchu, to należy działać szybko. Wystarczy, zastosować jeden ze sposobów, a skutecznie się jej pozbyć.
- Przechylenie głowy to najlepszy sposób, aby woda wypłynęła za ucha. Jednak nie zawsze działa, ale mimo to warto od tego zacząć.
- Ciągnięcie płatka ucha zwiększa rozmiar kanału słuchowego, przez co woda może szybciej wypłynąć. Warto połączyć to z przechylaniem głowy.
- Położenie się na boku przez kilka minut powinno pomóc. Pod wpływem grawitacji woda wycieknie z ucha.
- Technika odsysania polega na zastosowaniu zjawiska próżni. Wystarczy przechylić głowę, a do ucha przyłożyć rękę i lekką ją dociskać przez kilka sekund. Następnie szybkim ruchem odsuń rękę, a zebrana woda sama wypłynie na zewnątrz.
- Suszarka do włosów sprawi, że woda wyparuje z ucha. Wystarczy ogrzewać nią ucho z odległości 30 cm, przez kilka minut. Ważne jest, aby ustawić najniższe obroty oraz nie trzymać urządzenia zbyt blisko głowy. Na koniec należy wyłączyć suszarkę, a następnie przechylić głowę i pociągnąć za płatek ucha.
- Krople na bazie alkoholu pomogą odparować wodę oraz zapobiegną infekcji. Należy wlać kilka kropel do ucha, a następnie pozostawić je przez 1 minutę w uchu. Po tym czasie trzeba odchylić głowę, aby mogły wypłynąć. Warto dodać, że nie zaleca się stosowania tej metody przy uszkodzeniu bębenka słuchowego.