Kiedy wybieram się na cmentarz, biorę termos z wrzątkiem. Przydaje się do sprzątania
Jak usunąć wosk z kamiennego nagrobka? Święto zmarłych zbliża się dużymi krokami, a my powoli zaczynamy sprzątanie pomników na cmentarzach. Największy problem stanowi wylany wosk, który mimo usunięcia pozostawia brzydki zaciek. Jak sobie z nim poradzić?
02.10.2023 14:00
Nagrobki najczęściej wykonane są z grubych płyt kamienia, który ma tendencje do łapania rys. Zdrapywanie brudu może stale uszkodzić powierzchnię, czego raczej nikt nie będzie chciał. Jeśli chcesz się pozbyć tłustej plamy, zastosuj ten trik. Przyda się nie tylko na cmentarzu, ale i w domu, gdy przypadkowo rozlejesz wosk.
Kamienne nagrobki traktuj z dozą delikatności
Mimo że wydaje ci się, że twarda płyta jest nie do pokonania, to w gruncie rzeczy bardzo łatwo ją porysować. Mocne szorowanie druciakiem czy szczotką może jedynie uszkodzić delikatną powierzchnię. Do czyszczenia używaj gąbek, szczotek z miękkim włosiem i drewnianych łopatek. Podobnie w przypadku detergentów — czasami wystarczy jedynie odrobina płynu do naczyń rozrobionego z wodą. Aktywna piana zmyje brud i pył bez powstania zacieków. Unikaj octu, gdyż może narobić jedynie nieestetycznych smug, a w najgorszym przypadku zmatowi kamień.
Zobacz także
Jak usunąć wosk z nagrobka? 3 triki
Zapalne znicze mogą zostać przewrócone w wyniku silnych podmuchów wiatru. Rozlany wosk rozbryźnie się po płycie i zasycha w dosłownie kilka sekund. Kiedy przychodzi pora jego usunięcia, zaczyna się zabawa, gdyż zdrapanie pozostawia po sobie tłusty zaciek. Jak w takim razie poprawnie go usunąć? Wypróbuj trik z wrzątkiem — wystarczy polać plamę gorącą wodą, by wosk zmiękł i nieco go podważyć, a powinien odejść całymi płatami. Tłuste plamy warto przetrzeć sokiem z cytryny czy wodą z dodatkiem proszku do prania. Jeśli obydwa sposoby zawiodły, a ty nie możesz patrzeć na zabrudzenie, zamów przez internet chlorek metylenu. To środek chemiczny, który genialnie doczyszcza kamienne powierzchnie z wszelkich zabrudzeń. Może go stosować jedynie osoba dorosła, która ma zabezpieczone dłonie grubymi rękawicami. Jest to niezwykle żrący środek, a w kontakcie ze skórą jest w stanie mocną ją wysuszyć i podrażnić.