PoradyLajfhakiKiedy zabraknie prądu, trzeba mieć to w domu. Wcześniej nikt mi o tym nie powiedział

Kiedy zabraknie prądu, trzeba mieć to w domu. Wcześniej nikt mi o tym nie powiedział

W obliczu niepewnej pogody (ulewy, burze, silne wiatry) coraz częściej pojawiają się wystąpienia krótkotrwałych, okresowych przerw w dostawie energii elektrycznej w niektórych polskich domach. Jak zatem przygotować się na ewentualny brak prądu?

brak prądu, fot. Gettyimages
brak prądu, fot. Gettyimages

Planowany czy nieplanowany — na każdorazowy brak prądu należy być zawsze przygotowanym. Taki "zestaw ratunkowy" pomoże opanować niemiłą sytuację i przetrwać trudne chwile.

Przygotowanie domu na ewentualny brak prądu nie wymaga wiele zachodu

  • Rozważ zakup generatora prądu. Takie urządzenia nie są tanie, ale mogą okazać się niezwykle przydatne w sytuacjach awaryjnych. Szczególnie jeśli mieszkasz na wsi lub na obrzeżach miasta, gdzie problemy z dostawą prądu zdarzają się znacznie częściej, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem.
  • Zaopatrz się w latarki i baterie dla całej rodziny. Dobrze także zainwestować w radio zasilane bateriami i powerbank, który pozwoli ci awaryjnie podładować telefon komórkowy.
  • Wielu ludzi uważa, że dobrym pomysłem jest zakup przenośnej kuchenki turystycznej, która pozwoli na przygotowanie ciepłego posiłku w razie potrzeby.
  • Zabezpiecz wrażliwe urządzenia elektryczne, takie jak telewizory, komputery i odtwarzacze DVD, za pomocą listwy zasilającej chroniącej przed skokami napięcia.
  • Brak prądu = brak wody. Większość systemów wodociągowych jest uzależniona od dostaw energii elektrycznej. Nawet chwilowy brak prądu może spowodować problemy z dostawą wody do naszych domów. Planując zapasy na wypadek braku prądu lub ogrzewania, na swoją listę powinieneś więc wpisać również odpowiednie zapasy wody.
urządzenia, które zużywają prąd fot. genialne.pl
urządzenia, które zużywają prąd fot. genialne.pl

Co robić, gdy nastąpi brak prądu?

  • Na początek sprawdź, czy przerwa w dostawie prądu dotyczy tylko twojego domu. Jeśli zasilanie u sąsiadów jest nadal włączone, skontroluj swój własny panel wyłączników lub skrzynkę bezpieczników. Być może problemem są przewody doprowadzające prąd do domu.
  • Jeśli u sąsiadów również nie ma prądu, powiadom o tym zakład energetyczny. Nie zakładaj, że twoi sąsiedzi już to zrobili. Im więcej osób zgłosi przerwę w dostawie prądu, tym łatwiej technikom będzie zdiagnozować problem. Po przywróceniu zasilania w miejscach krytycznych, takich jak szpitale czy lotniska, zakłady energetyczne skupiają się na obszarach, gdzie mogą przywrócić prąd wielu klientom jednocześnie.
  • Należy wyłączyć wszystkie urządzenia i sprzęt elektroniczny oraz zmniejszyć do minimum temperaturę termostatu (termostatów), aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez skok napięcia po przywróceniu zasilania.
  • Wyłącz wszystkie światła z wyjątkiem jednego wewnątrz i jednego na zewnątrz — tak, abyś zarówno ty sam jak i technicy pracujący nad usterką byli się w stanie zorientować się, kiedy prąd już wróci.
  • Nie otwieraj zamrażarki ani lodówki, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Pełna zamrażarka utrzyma jedzenie w stanie zamrożonym przez 24 do 36 godzin, jeśli drzwi pozostaną zamknięte.
  • Nigdy nie pozostawiaj zapalonych świec bez nadzoru i trzymaj je poza zasięgiem dzieci. Zawsze gaś świece przed pójściem spać.
  • Słuchaj radia zasilanego bateriami lub korbką, aby uzyskać informacje o wyłączeniu prądu i porady od władz.
  • Upewnij się, że w twoim domu znajduje się sprawny detektor tlenku węgla. Jeśli jest on podłączony do sieci elektrycznej, upewnij się, że ma zapasowe zasilanie bateryjne.
Jak oszczędzać prąd? Fot. Getty Images
Jak oszczędzać prąd? Fot. Getty Images