PoradyLajfhakiOto do czego służą kolorowe kule na kablach wysokiego napięcia

Oto do czego służą kolorowe kule na kablach wysokiego napięcia

do czego służą kule wysokiego napięcia na kablach fot. freepik
do czego służą kule wysokiego napięcia na kablach fot. freepik
22.06.2023 17:21

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co zawiesza się kulki na liniach wysokiego napięcia? Nie są one zakładane w celu ozdobnym, a mają bardzo ważną funkcję. Praktyka ta przyszła do nas wprost z USA! Zdradzamy, do czego służą kule na kablach wysokiego napięcia.

Z daleka wyglądają jak piłki do tenisa, ale w rzeczywistości są o wiele większe. Mowa tu o kulkach, a raczej kulach zawieszanych na liniach wysokiego napięciach. Nie są one tam bez przyczyny.

Do czego służą kule na kablach wysokiego napięcia?

Widziałeś je nie raz, chociaż nie zawsze zwracałeś na nie uwagę. Chodzi o kulki zawieszane na liniach wysokiego napięcia. Z dużej odległości wyglądają jak małe piłeczki, rozstawione w równej odległości od siebie. Jednak ich niewielki rozmiar jest złudny, ponieważ potrafią mierzyć nawet 91 centymetrów! To złudzenie wynika z odległości między zwisającym kablem a ziemią. Wyróżniają się pomarańczowym lub żółtym kolorem nieprzypadkowo. I nie ma to na celu podkreślenia waloru estetycznego, a kryje się za tym coś o wiele poważniejszego, niż początkowo może się wydawać. Patent ten wzięto ze Stanów Zjednoczonych, w których to zaczęto je wieszać już w latach pięćdziesiątych. W jakim jednak celu?

do czego służą kule na kablach wysokiego napięcia fot. freepik
do czego służą kule na kablach wysokiego napięcia fot. freepik

Po co zawiesza się kulki na liniach wysokiego napięcia?

Okazuje się, że montaż takich kul nie należy do prostych zadań. Potrzeba dobrego zespołu specjalistów i skoordynowania miejsc, w których zostaną powieszone. Pracownicy dzielą się zadaniami: jedni pracują z ziemi, drudzy na wysokości, a trzeci zaś montują wspomniane kule na kablach. Wiesza się je w odległości około 60 metrów od siebie. Najczęściej widuje się je na słupach znajdujących się w pobliżu lotniska. Dlaczego? Powodem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Kolorowe kulki są bardzo dobrze widoczne w dzień i w nocy, dzięki czemu są ostrzeżeniem dla pilotów samolotów krzyczącym ,,Uwaga!".  Smutną inspiracją do ich powstania w USA był szereg tragicznych wypadków lotniczych związanych właśnie z liniami wysokiego napięcia - i początkowo wieszano tylko czerwone kulki, dopiero potem zmieniono je na pomarańczowe. Teraz już wiesz, do czego służą.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także