PoradyKiedy zaczął się sezon grzewczy, przestawiłam okna na tryb zimowy. Teraz oszczędzam

Kiedy zaczął się sezon grzewczy, przestawiłam okna na tryb zimowy. Teraz oszczędzam

Podpowiadamy, jak ustawić tryb zimowy w oknach. Fot. Genialne.pl
Podpowiadamy, jak ustawić tryb zimowy w oknach. Fot. Genialne.pl
28.10.2023 09:51

Jeśli chcesz oszczędzać na ogrzewaniu, zdecydowanie powinieneś ustawić w oknach tryb zimowy. Wystarczy kilka ruchów kombinerkami lub śrubokrętem, by zapobiec uciekaniu ciepła z mieszkania. Ta mała zmiana może przynieść wyraźnie odczuwalną różnicę.

To, ile zapłacisz za ogrzewanie, nie zależy tylko od tego, jak ustawisz kaloryfery. Czasem nawet przykręcanie kurka niewiele daje, a wszystko przez niewłaściwe ustawienie okien. Nie każdy wie, że mają one dwa tryby — letni i zimowy. Gdy robi się chłodniej, ten drugi chroni mieszkanie przed utratą cennego ciepła. Podpowiadamy, jak przestawić okna i oszczędzać.

Po co przestawiać okna na tryb zimowy?

Jeśli masz nowsze, plastikowe okna, być może zauważyłeś, że między ramą a uszczelką skrzydła okiennego znajduje się niewielka szpara. Gdy przystawisz do niej dłoń, prawdopodobnie wyczujesz wpadające przez nią chłodne powietrze. To najlepszy dowód na to, że powinieneś ustawić w oknach tryb zimowy. Zmiana ustawienia sprawi, że szpara zniknie i skrzydło będzie precyzyjnie przylegać do ramy. Dzięki temu do domu przestanie wpadać zimne powietrze. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego producenci wprowadzili opcję regulacji lato-zima. To proste. Latem możesz pozwolić sobie na mniej szczelne domknięcie okna, które zapewnia lepszą wentylację. Nie ma potrzeby całkowitego odcinania dopływu powietrza z zewnątrz. Zimą sprawa wygląda inaczej, ponieważ każda nieszczelność prowadzi do wychłodzenia wnętrza i zwiększenia zużycia energii cieplnej.

Tryb zimowy w oknach ustawisz w mgnieniu oka. Fot. Genialne.pl
Tryb zimowy w oknach ustawisz w mgnieniu oka. Fot. Genialne.pl

Jak ustawić tryb zimowy w oknach?

Aby ustawić tryb zimowy w oknach, prawdopodobnie będziesz potrzebował kombinerek, śrubokręta lub imbusa (w zależności od modelu okna). Sama procedura nie jest trudna do wykonania.

  • Otwórz okno i przyjrzyj się bocznej części skrzydła. Znajdują się na niej metalowe bolce (prawdopodobnie od jednej do trzech sztuk). Aby je zlokalizować, przekręć klamkę tak, jakbyś chciał zamknąć okno — chodzi nam o ten element, który się porusza.
  • Teraz uważnie przypatrz się bolcom. Z jednej strony ich zewnętrzna część powinna być szersza, a z drugiej węższa. Jeśli kształt bolca jest równomierny, prawdopodobnie znajdują się na nim oznaczenia — kropka i kreska.
  • Jeśli bliżej uszczelki znajduje się węższa część bolca (lub symbol kreski), musisz go przekręcić. Tryb zimowy wymaga ustawienia szerszej części (lub kropki) przy uszczelce.
  • Po przekręceniu wszystkich bolców tak, by były ustawione szerszą stroną przy uszczelce, zamknij okno. W trakcie tej czynności powinieneś czuć większy opór niż wcześniej. To znak, że operacja zakończyła się sukcesem.

Co zrobić, jeśli okna nie mają regulacji lato-zima?

Jak wspomnieliśmy, tryb zimowy i letni można ustawiać tylko w nowoczesnych oknach. Starsze modele nie mają tej opcji. W takiej sytuacji możesz doszczelnić okna, wymieniając uszczelkę na nową. Pamiętaj, że z biegiem czasu guma ulega spłaszczeniu i może nie być tak szczelna jak na początku. Nową uszczelkę możesz zamówić u producenta okien, a także kupić w większości sklepów budowlanych. Jeśli chcesz jeszcze lepiej zabezpieczyć dom przed napływem chłodnego powietrza, możesz poszukać listew zabezpieczających lub osłon przeciwko przeciągom. Zwykle mają formę pianki lub gumowego paska, który nakleja się na ramę lub skrzydło okienne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także