PoradyLajfhakiMieszam 3 składniki i spryskuję okna. Wilgoć przestaje być moim problemem

Mieszam 3 składniki i spryskuję okna. Wilgoć przestaje być moim problemem

Zaparowane szyby, fot. Adobe Stock
Zaparowane szyby, fot. Adobe Stock
Adrianna Trusiuk

04.10.2023 08:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jesienią i zimą, na twoich oknach pojawia się para? Niestety, nie mamy dla ciebie dobrych wieści. Zaparowane szyby to zły znak. Wyjaśniamy, jaka może być tego przyczyna i jak rozwiązać ten częsty problem, który pojawia się w wielu domach.

Kiedy zaczyna robić się zimno, na oknach od strony wewnętrznej, pojawia się para. Dzieje się tak, dlatego, że temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż ta w mieszkaniu. Świadczy to też o tym, iż w mieszkaniu panuje wysoka wilgoć. Nadmiar wilgoci może doprowadzić do rozwinięcia się grzyba na ścianach. Stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia domowników, bowiem niewielka ilość pleśni wywołuje przewlekłe zapalenie górnych dróg oddechowych.

Skąd się biorą zaparowane szyby?

Zaparowane szyby, fot. Adobe Stock
Zaparowane szyby, fot. Adobe Stock

Jak ograniczyć parowanie szyb?

Chcesz pozbyć się zaparowanych szyb? Zanim sięgniesz po drogie, chemiczne środki, przygotuj domowy spryskiwacz do szyb, który możesz zastosować zarówno na okna, jak i na lustro w łazience. Para nie będzie się na nich osadzać, bowiem powierzchnia zostanie pokryta niewidzialnym filmem. Do przygotowania domowego płynu potrzebujesz trzech składników — pianki do golenia, gliceryny i spirytusu. W niewielkiej misce umieść łyżkę pianki do golenia, łyżkę gliceryny i łyżkę spirytusu. Całość dokładnie wymieszaj. Tak przygotowanym płynem przetrzyj okna, polerując je tak długo, aż żadna smuga nie będzie widoczna. Płyn pokryje szybę warstwą hydrofobową, zapobiegającą osadzaniu się pary. Zabieg powtarzaj raz w miesiącu, a zapomnisz o uporczywym problemie.

Zaparowane szyby, fot. Adobe Stock
Zaparowane szyby, fot. Adobe Stock