PoradyLajfhakiZbliża się ważny termin dla hodowców cebuli. Trzeba zacząć działać

Zbliża się ważny termin dla hodowców cebuli. Trzeba zacząć działać

kiedy zbierać cebulę, fot. Getty Images
kiedy zbierać cebulę, fot. Getty Images
08.08.2023 13:26

Cebula to obowiązkowe warzywo w każdej kuchni. Świetnie podkręca smak różnego rodzaju potraw i jest łatwa w uprawie. Dlatego warto mieć ją w swoim warzywniku. Podpowiadamy, kiedy zbierać cebulę i jak są przechowywać.

Cebula ma tak szerokie zastosowanie, nie tylko w kuchni, że warto ją samodzielnie hodować. Oto wskazówki, jak rozpoznać, że jest ona gotowa do zbiorów.

Kiedy zbierać cebulę?

Zaleca się, aby zbierać cebulę w tym momencie, kiedy 70-80 proc. tej rośliny ma już złamany szczypior, a 3-4 liście na każdej roślinie są jeszcze zielone. Co więcej, miej też na względnie kolejną rzecz. A mianowicie to, że termin zbioru tego warzywa będzie inny każdego roku. Wpływ na to mają przede wszystkim warunki atmosferyczne. Zaleca się jednak, aby cebulę wyrywać z ziemi w sierpniu lub na początku września. Co więcej, nie czekaj ze zbiorem zbyt długo, a na pewno nie do zupełnego zaschnięcia szczypioru i ponownego ukorzenienia się cebuli. Dlaczego? Ponieważ wynikiem tego będzie przerwanie okresu spoczynku i w efekcie skróci się okres przechowania warzywa.

A closeup shot of garlic plant in the soil with a blurred background
A closeup shot of garlic plant in the soil with a blurred background

Jak zbierać i przechowywać cebulę?

Wydobywanie cebuli z ziemi przeprowadź dwuetapowo. Najpierw poczekaj na odpowiednią pogodą. Najbardziej korzystny dzień to taki, kiedy nie pada deszcz i wieje łagodny wiatr. Jak wyglądają poszczególne etapy zbioru?

  • Pierwsza faza to wykopanie cebuli, po czym zostawienie jej na świeżym powietrzu. Wszystko po to, aby mogła się podsuszyć. W przewiewnym miejscu powinna spędzić ok. 7-10 dni.
  • Druga faza to delikatne oczyszczenie cebuli z zaschniętej ziemi i przełożenie jej do przewiewnych skrzynek. W takim stanie należy przewieść ją do piwnicy lub innego miejsca przechowywania.

Pamiętaj jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Temperatura dobra do przechowywania cebuli to 0 stopni Celsjusza, zaś wilgotność powietrza powinna oscylować w granicach 65-75 proc. Cebulę możesz też zamrozić i przechowywać w stałej temperaturze -2 do -3 stopni Celsjusza. Długość okresu, w jakim możesz ją magazynować wynosi od 8 do 12 miesięcy. Te wskazówki pozwolą ci cały proces zboru i przechowywania wykonać poprawnie (bez strat w uprawach).

Harvest of fresh ripe organic pesticide free onion on the ground. Set in a row outside to naturally dry before storage. Healthy vegetables.
Harvest of fresh ripe organic pesticide free onion on the ground. Set in a row outside to naturally dry before storage. Healthy vegetables.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także